BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x

Aktualitet

“Bëj kujdes”/ Si shitet kimikati i rrezikshëm në Shqipëri, ekspertët ngrenë alarmin

“Bëj kujdes”/ Si shitet kimikati i rrezikshëm në

Fermerët shqiptarë për të shpëtuar prodhimin e tyre në sera, frutat dhe perimet i spërkasin me kimikate të rrezikshme.

Sipas TCH, Pesticidi, Methomyl 90 SP, nuk duhet të përdoret, methomyl edhe pse nuk është pjesë e listës së preparateve të Miratuara nga Ministria e Bujqësisë, kontrabandistët e gjejnë rrugën  për ta sjellë atë nga Kosova në farmacitë bujqësore të vendit tonë, duke kaluar çdo kontroll të AKU dhe atë doganor.

Klienti: Methomyl 90 doja unë për morrin e serës?

Farmacia Bujqësore: Methomyli 90 është shumë i mirë, por është i ndaluar është i rrezikshëm. Gjithësesi ai hyn kontrabandë dhe mund të gjejmë diçka.

Klienti: Ok, më ndihmo.

Farmacia Bujqësore: Ta dish është 200 lekë një qese, pra 200 mijë lekë të vjetra. Në total 10 mijë lekë. Por duhet të kesh kujdes.

Klienti: Po, do ta përdor me kujdes.

Po përse methomyl 90 nuk duhet të përdoret?

“Ka një rrezikshmëri të lartë si për shëndetin e njeriut ashtu edhe për mjedisin”, shprehet një agronom.

Për fermerët ky është kimikati i duhur, ndërsa për organizmin e njeriut është shkaktari i shumë sëmundjeve.

“Për shkak sepse efektiviteti i tyre ishte shumë u lartë, pra shumë efektiv në luftimin e sëmundjeve dhe dëmtuesve të caktuara, atëherë ato vazhdojnë t’i përdorin sepse duhet të pranojmë faktin se pikërisht për të ulur ndikimin e këtyre produkteve në shëndetin e njeriut, si dhe në ndotjen e mjedisit, gjithnjë e më tepër produktet e reja kanë një efektivitet më të ulët se sa këto produktet e vjetra. Por që mbartin rrezikshmëri.”