BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Aktualitet

Bënin namin me vjedhjet e banesave, e pësojnë keq 4 ‘skifterët’ shqiptarë

Bënin namin me vjedhjet e banesave, e pësojnë keq 4

Autoritetet greke çmontuan një bandë që ishte kthyer në tmerr të qytetarëve në Selanik, Halkidiki dhe Pieria, teksa hynin natën nëpër shtëpi dhe grabisnin para, bizhuteri dhe makina. Një grup me disa shqiptarë akuzohen se kanë vjedhur automjete, shtëpi, vlera e të cilave arrin deri në 68 mijë euro.

Në kuadër të një hetimi intensiv u arrit të goditej banda kriminale. Bëhet fjalë për meshkuj të huaj të moshës 33, 31, 30 dhe 29 vjeç, ndaj të cilëve rëndon akuza për vjedhje të kryer dhe dhunë ndaj zyrtarëve dhe personave gjyqësorë dhe për shkelje të Ligjit për te huajt.

Autorët të paktën nga data 25 shkurt 2022 nisën aktivitetin kriminal, ndërkohë që me makinën e njërit prej të arrestuarve, një 31-vjeçari lëviznin pas mesnate. Mediat greke raportojnë se ata hynin kryesisht në oborret e qytetarëve greke, ku ishin mjetet e parkuara, por kishte raste që bastisnin edhe shtëpi, ku vidhnin bizhuteri dhe para.

Duke vepruar në zonat e Oreokastros, Thermi dhe Thermaikos të Prefekturës së Selanikut, por edhe në zonat e Halkidikit dhe Pierisë, shqiptarët akuzohen se kanë kryer 24 vjedhje. Tashmë shqiptarët do të përballen me akuzat, duke qëndruar pas hekurave në pritje të caktimit të masës së sigurisë.