BREAKING NEWS

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për viktima!”, Frrok Çupi del me paralajmërimin ‘bombë’ për protestën e Sali Berishës: Ai nuk kthehet pa një trofe!

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për
x
BREAKING NEWS

Berisha dhe LSI i hedhin “benzinë” zjarrit dhe paralajmërojnë trazira gjatë protestës së sotme, sulmojnë Ramën dhe i kërkojnë të mos provokojë protestuesit, Noka kërcënon policinë

Berisha dhe LSI i hedhin “benzinë” zjarrit dhe
x
BREAKING NEWS

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet për skenare dhune, ja çfarë do të ndodhë sot në protestë dhe lëvizja e papritur e Ramës

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet
x
BREAKING NEWS

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit, refuzojnë hapjen e dosjeve, 71 zyrtarë që aplikuan për SPAK rezultuan “spiunë

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit,
x
BREAKING NEWS

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë! Ja sa para janë sekuestruar

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë!
x
BREAKING NEWS

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të parandalojnë një “Luftë të Tretë Botërore”, ja 3 shtetet ku mund të shpërthejë një konflikt i armatosur

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të
x
BREAKING NEWS

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin” Vuçiçin, Bashkimi Evropian miraton për herë të parë dokumentin për Kosovën që do të tronditë Serbinë

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin”
x
BREAKING NEWS

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë dorëheqjen sot

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë
x

Aktualitet

“Bitcoin, minierë floriri për pastrimin e parave”, avokatja e njohur shqiptare ngre alarmin për atë që po ndodh në vendin tonë

“Bitcoin, minierë floriri për pastrimin e parave”,

Sipas ekspertëve të ekonomisë, ligji për kriptomonedhat në Shqipëri ka rritur rrezikun për pastrimin e parave dhe mashtrimeve.

E ftuar në ‘Abc Live’, Brikena Kasmi pohon se hartimi i ligjit për kriptomonedhat në vendin tonë ishte hap i nxituar.

Kasmi thotë se kriptomonedhat janë minierë floriri për ata që pastrojnë para. Ndër të tjera ajo thekson se pastrimi i parave është kundër procesit procesit të integrimit.

“Pastrimi i parave është kundër procesit procesit të integrimit. Fusha e pastrimit të parave është fusha më e vështirë për ekonominë e një vendi. Ligji për kriptomonedhat (bitcoin). Kriptomonedhat janë pasuri virtuale të panjohura në sistemin financiar. Nuk morën përsipër që do të tingëllonin këmbana e alarmit në lidhje me zbatimin.

Pastrimi i parave gjen erohet gjithmonë nga vepra të paligjshme, droga, trafikimi etj.

Nga ana tjetër është një vepër penale që mbetet e pavarur. Pastrimi i parave është vepër penale me vete, është e pavarur. Personi që kapet ka një dënim me vete. Ne nuk presim që një person të jetë i dënuar dhe pastaj ta hetojmë për pastrim parash. Kriptomonedhat janë minierë floriri për ata që pastrojnë para.

Mendoj që hartimi i ligjit për kriptomonedhat ishte hap i nxituar, aspak në kohën e duhur, pasi vijmë nga një periudhë pandemie. Ligji lejon tregtimin, shitjen por jo prodhimin. Kriptomonedhat janë territor i pashkelur për organet e drejtësisë. Pastrimi i i parave gjenerohet nga pikëpamje të reja teknologjike që nuk parashikohen në ligj. Këshilli i Evropës bëri ndryshime themelore këtë vit në legjislacionin për pastrimin e parave, duke vënë në pjesën e monitorimit të thelluar politikanët që kanë avokatë dhe ekonomistë të mirë”, tha avokatja.

Më të lexuarat