BREAKING NEWS

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik: Krenarë, por kujdes se shikoni ç’po ndodhet në... (Foto)

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik:
x

Aktualitet

Bllokimi i Aeroportit të Rinasit, reagon anëtari i Bordit i AlbControl dhe nxjerr prapaskenat: Efektet kanë qenë negative!

Bllokimi i Aeroportit të Rinasit, reagon anëtari i Bordit i AlbControl

Zv.ministri i Financave, njëherazi anëtar i Bordit të AlbControl, Besart Kadia në një intervistë për rubrikën ‘Opionin’ komentoi situatën e krijuar në vend pas bllokimit të Aeroportit të Rinasit.

Ai deklaroi se bllokimi i aeroportit ka sjellë dëmtim të ekonomisë shqiptare.

Kadia thekson se nga situata, thuajse gjithë shoqëria hyn në stres, edhe sepse nga aeroporti hynin vaksinat, duke shtuar se më në fund duket se çdo gjë ka marrë zgjidhjen e duhur.

“KLSH e ka për detyrë që të bëjë auditime. Ndodhi pandemia dhe kjo ndikoi në paga, sepse Albcontrol mbahet nga paratë që merr nga fluturimet e fluturime ka pasur më pak, pra bën sens logjikë. Iu është thënë punonjësve se nëse do ketë fluturime të ulëta, nëse kthehet aktiviteti komercial në Europë, do të rriten të ardhurat e juaja me 20 për qind. Sindikata ka hedhur në gjyq vendimin e Këshillit Mbikëqyrës. Gjithë shoqëria është në stres.

Vetëm për një ditë që nuk pati aktivitet, ka pasur shumë humbje. Efektet kanë qenë negative, sepse është mbyllur aeroporti i Republikës së Shqipërisë. Është marrë ndihmë, që të jepen pagat, është shërbim jetik, duke qenë se ne kemi një aeroport. Kanë menduar se janë të pazëvendësueshëm, por Regan shkarkoi shumë kontrollorë për një natë.  Unë besoj se situata është e zgjidhur”, u shpreh Kadia.