BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Aktualitet

“Boll tani”/ Plas keq në mes të emisionit, inxhinieri kapet keq me ekonomisten për shembjen e objekteve të vjetra: Deri këtu arrin inteligjenca juaj! Revoltohet Briseida Shehaj: O zotëri të gjykoni ju…

“Boll tani”/ Plas keq në mes të emisionit, inxhinieri

Në emisionin “Log.”  është diskutuar për draftin e qeverisë për shembjen e objekteve të vjetra. Sipas inxhinierit Arben Meçe kjo iniciativë duhet të vlerësohet, ndërkohë nga ana tjetër kundër u shpreh ekonomistja Briseida Shehaj, e cila debatoi me inxhinierin, pasi ky i fundit i tha se “deri këtu arrin inteligjenca juaj”.

Arben Meçe: Ne si trupë inxhinerike kemi thënë që Shqipëria ka një inventar të ndërtimeve që janë me koeficient të lartë risku. Nuk flitet vetëm për banesat, por edhe për digat dhe objekte të tjera që përbejnë risk sizmik. Kjo iniciativë vlen dhe duhet të përshëndet. Më tej të behet cdo analizë për manipulimin që do i bëhet kësaj iniciative. Duhet të jemi serioz kur flasim. Ne jemi inxhinier ndërtimi

Brisida Shehaj: Meqe je inxhinier ndërtimi 320 mijë lekë është metri katror?

Arben Meçe: Kemi një situatë serioze për riskun sizmik në Shqipëri. Duhet të marrim masa apo jo ne? Pastaj të shohim cfarë maskaraje do bëhet atje. A ke biseduar me ndonjë koleg të atij ndërtimit që të thotë jo o zotëri, se ky është ligj i cili do bëjë korrupsion të madh? Ke dëgjuar? Është një vendim që përfshin gjithë Shqipërinë dhe po përfundojmë tek 5 maji.

Brisida Shehaj:  Janë procedura ligjore të ndjekura për rindërtimin. Janë prishur shumë banesa. Ju jeni inxhinier unë jam ekonomiste edhe ligjin e njoh mirë.

Arben Meçe:  I dhe trëndafil, por jo të respektojë

Brisida Shehaj: Jua jap unë trëndafilin pa problem fare

Arben Meçe: Ma jep se jam i dashuruar me aromën që do më vijë nëpërmjet atij trëndafili

Brisida Shehaj: Kaloja zotërisë, e meriton zotëria

Arben Meçe:  Është simbolike që është për të qeshur, por deri këtu vjen inteligjenca

Brisida Shehaj: Inteligjenca e kujt?

Brisida Shehaj: Zotëri të gjykoni ju inteligjencën time është gjë shumë e mire

Arben Meçe:  Po boll tani boll, a ka mundësi…?