BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet situata epidemiologjike në Shqipëri në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet litri i naftës, benzinës dhe gazit

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet
x
BREAKING NEWS

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të ardhshëm, reagon Dash Shehi: Të gjitha mbeten manovra politike

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha kryeministër i Italisë do e bëja Chiellinin ministër

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy persona, dërgohen me urgjencë te Trauma

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO dënon 13 të pandehur, akuzohen për trafik droge, ja me sa vite burg (Emrat)

Apeli i GJKKO dënon 13 të pandehur, akuzohen për trafik droge, ja
x
BREAKING NEWS

Makina merr flakë brenda servisit, policia zbardh dyshimet e para

Makina merr flakë brenda servisit, policia zbardh dyshimet e para
x

Aktualitet

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet

Qarku i Shkodrës është një ndër më të prekurit në vend nga varianti i ri i koronavirusit. Rreth 45% e personave që kryejnë tamponë dalin pozitivë. Shefja e epidemiologjisë Dhurata Hysa thotë se gjatë këtij muaj janë rritur si numri i testimeve ashtu dhe i të infektuarve.

“Është prezent varianti Omicron që ka një transmetueshmëri shumë të lartë. Brenda ditës mund të bëjmë nga 200 deri 400 testime. Nga këto 40-45% konfirmohen pozitiv”, tha ajo për Abc News.

Hysa thekson se më të prekurit janë të rinjtë, por s’kanë munguar as fëmijët

“Kryesisht të rinjtë, kur ishin shkollat hapur dhe ata në moshë shkollore, por ka dhe shtatzëna. Numri i fëmijëve të moshave parashkollore është më i ulët rreth 4-5 në ditë, që konfirmohen pozitivë.”

Sipas mjekes veç Omicron, në Shkodër po qarkullon gripi stinor. Ajo këshillon qytetarët që të mos neglizhojnë masat mbrojtëse, të shmangin grumbullimet dhe të vaksinohen.