Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bora mbi 2 metra, 115 familje të ngujuara në këtë zonë të Shqipërisë

Postuar: 12/01/2019 - 09:14

Prej disa ditësh vendin jonë është mbërthyer nga i ftohti siberian, mirëpo disa zona duket se janë në gjendje më emergjente.

Gjatë mbrëmjen se djeshme në Qarkun e Dibrës temperaturat kanë shënuar -12 gradë në qytetin e Bulqizës. Mësohet se trashësia e borës është 70 cm si në Bulqize dhe Peshkopi  brenda në qytet.

Ndërsa problem mbeten ngricat që janë prezente në rrugë. Edhe pse Bashkitë dhe prefektura thonë që situata është nën kontroll qindra banorë të fshatrave kanë të izoluar prej 4 ditësh.

Në zonat e thella të Qarkut të Dibrës bora arrin deri në 2 metra. Rrugët rurale sipas banorëve janë të bllokuara. Problem janë 115 familje në Tërrnov e Madhe dhe Terrnov e Vogël që prej 10 ditësh janë të bllokuara, janë 1600 metra mbi nivelin e detit dhe trashesia e borës arrin deri në 2 metra në këto fshatra.

Rruga nacionale Peshkopi-Tiranë në disa segmente kalohet me vështirësi pasi është prezenca e akullit në rrugë. Ka dhe mungesë të energjisë elektrike në disa zona. OSHE po punon për rikthimin e saj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/03/2019 - 19:00

Shkëlqim Duka, kolegu i Ravik Gurrës, avokatit që u vra në mënyrë mafioze përpara disa ditësh në Elbasan është shprehur se institucioni i avokatit është tronditur rëndë dhe se avokatët  tashmë janë të pambrojtur

Postuar: 25/03/2019 - 18:50

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Elbasan-Peqin në fshatin Papër

Postuar: 25/03/2019 - 18:43

Dhoma Kombëtare e Avokatisë është solidarizuar me kolegët e Elbasanit për vrasjen e avokatit të

Postuar: 25/03/2019 - 18:39

Studentët paralajmërojnë  rikthimin e protestave masive duke paralajmëruar se ditë të vështi

Postuar: 25/03/2019 - 18:35

Ka nisur edhe sot protesta e banorëve të Unazës së Re, të cilët kundërshtojnë projektin e Unazë

Postuar: 25/03/2019 - 18:22

Pavlin Polia, vëllai i biznesmenit Ferdinand Polia, i cili u ekzekutua 4 ditë më parë në Grudë

Postuar: 25/03/2019 - 18:05

Një fëmijë shqiptar vetëm 14 muajsh ka dalë nga koma farmakologjike dhe sipas mjekëve, ai nuk ë