BREAKING NEWS

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë Ukrainën, Britania ndërhyn për të parandaluar kaosin, ja prapaskenat e bujshme që pritet të ndezin luftën

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë
x
BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x

Aktualitet

Bregdeti i Shëngjinit i “zverdhur” ka frikësuar turistët/ Flasin ekspertët për fenomenin e pazakontë

Bregdeti i Shëngjinit i “zverdhur” ka frikësuar

Bregdeti i Shëngjinit është mbuluar nga një pluhur i verdhë në bregun e detit. Nga të dhënat paraprake nga ana e ekspertëve ky fenomen nuk është shqetësues pasi sipas banorëve të zonës ka ndodhur me dhjetëra herë edhe vitet e tjera.

Sipas tyre kjo ndodh  zakonisht në zona që kanë bimësi  të lartë.

“Nuk kemi të bëjmë me lëndë që mund të jenë shkaktuar nga ndonjë anije sepse në 24 orët e fundit s’ka kaluar anije. Ka dhe një element tjetër pasi shumë banorë të Shëngjinit kanë thënë se ky është fenomen i përvitshëm. E kanë konstatuar me dhjetëra herë edhe vitin e kaluar. Dallgët e detit do ta sjellin këtë sasi poleni”.

Bregdeti i Shëngjinit i “zverdhur” ka frikësuar

Pushuesit që e kanë parë për herë të parë e kanë konsideruar si shqetësuese këtë dukuri, por ekspertët thonë se kemi të bëjmë me fenomen natyror, pasi deti pa nxjerrë polenin. “Kjo ka ndodhur për shkak se kjo është një zonë me bimësi të lartë”, kanë sqaruar ekspertët.

Megjithatë përgjigjia e analizave pritet që ta japë më shumë detaje se përse ndodh kjo dukuri dhe a duhet të merren masa.

Situata është vënë re mëngjesin e  djeshëm. Në versionin e tij Drejtori Rajonal i Mjedisit Bardhok Frroku, i cili bashkë me ekspertë të mjedisit ndodhet në Shëngjin duke monitoruar nga afër situatën, ka deklaruar se kjo ndodh për shkaqe natyrore.

Më të lexuarat