BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Aktualitet

Britania shpiku ilaçin kundër Covid, mjeku i njohur shqiptar zbulon rezultatet e shumta që po jep: Sa kushton dhe kur përdoret

Britania shpiku ilaçin kundër Covid, mjeku i njohur shqiptar zbulon

Spitalet në Britaninë e Madhe kanë filluar që para dy ditësh përdorimin e një ilaçi të posaçëm kundër koronavirusit.

Autoritetet bëjnë me dije se bëhet fjalë për medikamentin “Ronapreve”, i cili u aprovua para një muaji nga Autoriteti për Ilaçet dhe Produktet Shëndetësore në Britaninë e Madhe për përdorim spitalor mbi personat që janë të shtruar në repartin intensiv apo ndaj atyre që nuk mund të krijojnë vetë anti-trupa.

Në një lidhje me “Skype” nga Britani e Madhe për “ABC e Mëngjesit”, doktor Baki Ejupi pranë Shërbimit Kombëtar Spitalor britanik ka treguar më shumë detaje rreth “Ronapreve”, duke e konsideruar si një ilaç shumë të mirë për të luftuar Covid-19.

Ai tregoi se mund të blihet një injeksion nga 2 deri në 3 mijë paund dhe aplikimi i tij është i veçantë në kushte të veçanta.

“Ronapreve është një bar i ri, një grup i antitrupave që është marrë vendimi të përdoret për një grup të sëmurësh, që kanë një rrjedh të rëndë klinike nëpër spitale të Britanisë. U bë i famshëm kur autoritet e shfrytëzuan në drejtim të presidentit Trump. Mirëpo këtu ka marr pak më shumë kohë që të evidentohen të mirat klinike që ky bar ka. Tani ky bari është një tjetër në atë arsenalin që ne kemi krijuar për të luftuar Covidin.

Ky bar përdoret diku pas ditës së pestë, por ka kritere të caktuara klinike në mënyrë që të përcaktohen pacientë që të përfitojnë nga ky bar, por ajo varet nga parametrat klinikë, nëse pacientët janë në oksigjenim.

Kushton 2 deri në 3 mijë paund për një injeksion, prandaj aplikimi i tij është i veçantë në kushte të veçanta”.