Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çështja e kufirit, reagon Ambasada Ruse në Tiranë: Mbështesim një vendim mes Beogradit e Prishtinës

Postuar: 12/09/2018 - 17:46

Ambasada e Federatës Ruse në Shqipëri ka përsëritur qëndrimin e Moskës zyrtare për debatin mbi kufijtë mes Serbisë e Kosovës. Në një postim në FB, ambasada shprehet:

“Përsa i përket qëndrimit zyrtar të Rusisë, që në dhjetor të vitit 2017, Presidenti Putin deklaroi qartë se Rusia është e gatshme të mbështesë “çfarëdolloj vendimi reciprokisht të pranueshëm që do të arrihet nga Beogradi dhe Prishtina”. Tërheqim vëmendjen tuaj te fakti se Presidenti rus nuk përmendi asnjë rishikim kufijsh.”, shkruhet në postimin e ambasadës.

Ambasada Ruse thekson se nëse kjo interpretohet se Moska dëshiron të përdorë “precedentin ballkanik” për rishikimin e kufijve të republikave ish-sovjetike.

“Kjo interpretohet se Moska dëshiron të përdorë “precedentin ballkanik” për rishikimin e kufijve të republikave ish-sovjetike atëherë edhe deklaratat e këshilltarit të presidentit amerikan për Zërin e Amerikës, se Uashingtoni nuk përjashton korrigjimet territoriale mes Serbisë e Kosovës nëse palët bien dakord, mund të interpretohet, se Shtetet e Bashkuara inkurajojnë ndryshimin e kufijve në Ballkan dhe duan t’i heqin Kosovës “Trepçën” dhe Ujmanin”, shkruan Ambasada Ruse në Tiranë në FB.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/09/2018 - 14:58

Investim tek e ardhmja për uljen e kriminalitetit, kështu e ka vlerësuar zëvendës ministri i Drejtësisë, Toni Gogu strategjinë e drejtësisë për të miturit.

Postuar: 24/09/2018 - 14:44

Forca të shumta policie kanë zhvilluar kontrolle në territorin e Lezhës.

Postuar: 24/09/2018 - 14:44

Banesa e një biznesmeni në Korçë ka rënë pre e grabitjes këtë të hënë.

Postuar: 24/09/2018 - 14:33

Dy “skifterë” shqiptarë janë arrestuar në Greqi, si autorë të një sërë grabitjesh në

Postuar: 24/09/2018 - 14:21

Grabitet shtëpia e një biznesmeni. Ngjarja ka ndodhur në Korçë.

Postuar: 24/09/2018 - 14:07

Zbardhen të dhëna të reja nga dosja e arrestimit të Bajrajve në Shkodër dhe Tiranë.

Postuar: 24/09/2018 - 13:57

Policia greke ka asgjesuar një rrjet ndërkombëtar të trafikut të drogës.