BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x
BREAKING NEWS

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit të Paraguajit pas shpalljes “non grata” nga SHBA, ja vija e kuqe që i ndan në mes

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit
x

Aktualitet

Charles Michel në Shkup: Nëse pranoni propozimin francez, negociatat me BE-në hapen automatikisht

Charles Michel në Shkup: Nëse pranoni propozimin francez, negociatat

Maqedonia e Veriut duhet ta pranojë propozimin francez sa më shpejtë. Ky ishte mesazhi i presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë vizitës së tij në Shkup. Zyrtari i Brukselit nënvizoi se nëse qeveria e udhëhequr nga Dimitar Kovacevski i thotë po propozimit, negociatat do të hapen në mënyrë automatike.

“Për  mendimin tim Maqedonia e Veriut duhet të ishte anëtarësuar që prej vitit 2020 kur vendosëm që Shkupi dhe Tirana e kanë vendin në BE. Një gjë e tillë nuk u arrit por në dhamë një zgjidhje. Nëse ju pranoni këtë propozim , pas pak ditësh do të organizojmë një takim që të miratojmë automatikisht këtë vendim. Në mënyrë automatike do të hapen negociatat. Si mik dua t’ju them se kjo mundësi është shumë e rëndësishme për ta humbur”, tha ai.

 Ne  mbështetje të propozimit francez doli dhe kryeministri Kovacevski, i cili ritheksoi se gjuha edhe identiteti nuk preken.

“Propozimi i Bashkimit Evropian që na ka ardhur neve, i plotëson të gjitha kërkesat tona. Ky propozim është një bazë e mirë për të realizuar dicka që kemi pritur këtu e 17 vite që kur ne miorem satusin për kandidat për në BE. Gjuha jonë ështe e qartë dhe është e njëjta me të gjithë gjuhët e tjera pa asnjë shënim apo pikësim. Ky propozim mbron historinë tonë. Nëse e parnojmë këtë do të zhvillohet seanca e parë ndërqeveritare”, tha ai.

Disa ditë më parë ishte parlamenti bullgar që miratoi propozimin  francez duke  hequr veton ndaj Maqedonisë së Veriut që kishte vendosur për çështjet e hstorisë dhe gjuhës.

 

Më të lexuarat