Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çifti nga Kruja gati për në Guinnes, ja çfarë rekordi po thyejnë

Postuar: 24/09/2018 - 17:01

Çifti japonez Masao dhe Miyako Matsumoto, të martuar që nga Tetori i 1937, mbajnë rekordin Guinness si bashkëshortët më të moshuar në botë.

“Ndodhem në Krujë, në qytetin e njohur për historinë dhe kulturën e pasur. Po një tjetër histori, ajo unikale e një çifti, ruhet në këtë qytet si dëshmi e mirëkuptimit dhe dashurisë”.

Në familjen Hoxha ka festë.

Hamidi, 105 vjeçar dhe Xhemja që pret të mbushë të 100-tat celebrojnë 81-vjetorin e martesës. Dy të panjohur që u panë vetëm në ditën e dasmës se tyre, i thanë “po” njëri-tjetrit në 24 Shtator të 1937-ës.

“Nuk e njihnim njëri-tjetrin”.

“U pamë ditën e dasmës.”

Po Hamidi e kujton edhe sot të parin mendim kur Xhemja u shfaq në dasmë.

“Vallaj e bukur”.

Si prindër të 11 fëmijëve, për Hamidin dikur tregtar dhe Xhemen rrobaqepëse durimi dhe mirëkuptimi në çift kanë qenë shtylla e martesës 81-vjeçare. 

“Unë kam qenë njëçikë e durueshme, nuk e kam kundërshtuar.”

“I kemi dëgjuar fjalën njëri-tjetrit, e kemi respektuar njëri-tjetrin.”

E megjithatë mes çiftit Hoxha nuk kanë munguar as xhelozitë. 

“Ka qenë fanatik, ashtu ka qenë koha. Kur dilnim në rrugë me çadër me thoshte “ule çadrën mos të të shohë kush”, tregon Xhemja.

“Sepse pleqtë kishin shumë fjalë”, shprehet Hamidi.

Po Xhemja bëhej xheloze për ty?

“Po bëhej”.

Për fëmijët e çiftit Hoxha, jeta e prindërve të tyre ka qenë shembulli më i mirë.

“Na kanë edukuar me dëshirën për të punuar”, thotë Hasani, djali i madh i çiftit Hoxha.

“Kam dëshirë që edhe fëmijët e mi të vazhdojnë sipas edukatës që na kanë dhënë prindërit”, shprehet Xhevria.

Edhe për më të vegjlit e familjes, stërgjyshërit shekullorë mbeten kalaja e familjes.

“Familja Hoxha vijon gëzimin e tyre, ndërsa ne largohemi me rekordin e martesës më të gjatë në Shqipëri, e ndoshta një rekordi të ri botëror.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 16:50

 Ora 16:00 shënoi përfundimin e ultimatumit të caktuar nga studentët për qeverinë.

Postuar: 11/12/2018 - 16:49

Pedagogu Ardit Bido ka folur për protestën e studentëve dhe problematikat në Universitete.

Postuar: 11/12/2018 - 16:46

Studentët kanë vendosur të bllokojnë rrugët e Tiranës.Ata kanë nisur marshimin drejt "Zogut

Postuar: 11/12/2018 - 16:39

“Tifozat Kuq e Zi”, organizata më e dha e tifozerisë shqiptare, një prej mbështetësve

Postuar: 11/12/2018 - 16:33

Në ditën e 8-të të protestës së studentëve që kërkojnë plotësimin e kërkesave nga qeveria Rama, p

Postuar: 11/12/2018 - 16:27

Protesta të shumta po mbahen aktualisht në mbarë vendin.Në Fier shumë qytetarë janë mbledhur të v

Postuar: 11/12/2018 - 16:23

Teksa ka përfunduar afati që studentët protestues i kishin vendosur qeverisë Rama.Teksa ka përfun