BREAKING NEWS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant Balla zbardh vendimet e rëndësishme që u diskutuan sot në mbledhjen me dyer të mbyllura të PS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant
x

Aktualitet

CNN trondit demokratët në SHBA: Ja zgjidhjet ligjore dhe kushtetuese që Trump të qëndrojë në detyrë

CNN trondit demokratët në SHBA: Ja zgjidhjet  ligjore dhe kushtetuese

 Në një video të lëshuar para zgjedhjeve por e cila ka tërhequr vëmendjen orët e fundit, reporteri i CNN Fareed Zakaria shpjegoi rastin "ligjor dhe kushtetues" që Presidenti Trump mund të qëndronte në detyrë edhe nëse humbet zgjedhjet.

 Në një kohë me integritet të vërtetë gazetaresk, i cili është tepër i rrallë këto ditë për CNN, Zakaria përshkroi se si Trump mund të mbante presidencën "pa fituar me vota".

Duke shpjeguar se si funksionoi sistemi, Zakaria tha se votuesit përcaktohen nga vota popullore e atij shteti, por ky "nuk është një detyrim kushtetues".

Zakaria përshkroi skenarin e saktë që ndodhi ditën e zgjedhjeve, me Trumpin që kryesonte më 3 nëntor, por më pas votat  me postë lëkundën rezultatin pro Biden, duke shkaktuar një mori sfidash dhe procesesh gjyqësore.

"Duke marrë parasysh konfuzionin, ligjvënësit vendosin të zgjedhin vetë votuesit," tha Zakaria para se të tregonte se tetë në nëntë shtete kryesore kanë legjislatura republikane.

"Nëse një ose më shumë vendosin që votimi është kaotik dhe karakterizohet nga parregullsi, ata mund të dërgojnë atë që ata e konsiderojnë listën e ligjshme të votuesve, e cila do të ishte republikane." Duke shtuar konfuzionin, demokratët nga të njëjtat shtete do të dërgojnë gjithashtu zgjedhësit e tyre në Uashington, të cilat Zakaria sugjeroi se mund të ishin "pjesë e planit Republikan".

"Meqenëse e shihni kur Kongresi mblidhet në 6 Janar për të numëruar votat e zgjedhësve, do të kishte sfida për legjitimitetin e një pjese të madhe të tyre," shpjegon Zakaria. Kjo do të bënte që Republikanët në Kongres të argumentojnë se shtetet e diskutueshme nuk duhet të numërohen, gjë që do të siguronte që Biden nuk mund të arrijë 270 votat e elektoratit.

"Në atë pikë, Kushtetuta tregon qartë që Dhoma e Përfaqësuesve voton për të përcaktuar zgjedhjet presidenciale, por ajo e bën këtë me secilin shtet që voton vetëm një votë", argumenton Zakaria, duke theksuar se ky proces do të rezultojë në rizgjedhjen e Donald Trump.

"Trump nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të pranojë këtë rezultat, i cili është kushtetues", përfundon Zakaria.

Video shkaktoi shqetësim në mesin e disa mbështetësve të Biden, të cilët me padurim theksojnë se ajo u publikua përpara zgjedhjeve. Sidoqoftë, kjo nuk bën asnjë ndryshim, shkruan me të drejtë Summit News. Shpjegimi i Zakaria se si Trump ende mund të fitojë është ende në lojë.

 

 

 

 

Më të lexuarat