BREAKING NEWS

“Vendi i shqiponjave”/ Yuri Kim flet shqip dhe jep mesazhin e fortë

“Vendi i shqiponjave”/ Yuri Kim flet shqip dhe jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Ushtari i Nuredin Dumanit si i penduar i drejtësisë/ Nga vrasje me paramendim, te armëmbajtje pa leje, ja 8 akuzat që rëndojnë ndaj Henrik Hoxhajt

Ushtari i Nuredin Dumanit si i penduar i drejtësisë/ Nga vrasje me
x
BREAKING NEWS

Nga vrasja me paramendim te grupi i strukturuar kriminal, cilat janë 17 akuzat që rëndojnë ndaj Nuredin Dumanit, tashmë i penduari i drejtësisë

Nga vrasja me paramendim te grupi i strukturuar kriminal, cilat janë 17
x
BREAKING NEWS

“25 të shëruar nga COVID”, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin: Ja sa raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend

“25 të shëruar nga COVID”, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Targa, kallashnikov, municione…/ Policia zbarkon në dhomën e hotelit ku qëndronte Ervis Martinaj (Foto)

Targa, kallashnikov, municione…/ Policia zbarkon në dhomën e
x
BREAKING NEWS

“Nevojitet urgjentisht një zgjidhje”, Xhaçka në Këshillin e Sigurimit: Lufta në Ukrainë po përkeqëson sigurinë globale

“Nevojitet urgjentisht një zgjidhje”, Xhaçka në
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e bujshme nga SPAK, reagon për herë të parë Sali Berisha: U dha lajmi për disa që...

Zhvillimet e bujshme nga SPAK, reagon për herë të parë Sali
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Ish-kryeministri Berisha vijon takimet me demokratët, ja në cilin qytet ndodhet sot

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Ish-kryeministri Berisha vijon takimet me
x

Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orë

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon

Ministria e Shëndetësisë: 846 testime, 40 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 14 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 846 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 40 qytetarë, në këto bashki:

23 në Tiranë, 3 në Lezhë,  2 në Fier, Sarande, 1 në Durrës, Patos, Mallakastër, Gjirokastër, Tepelenë, Korçë, Pogradec, Kolonjë, Kuçovë, Elbasan.

Janë 251 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,826 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Maj 2022)

Raste të reja ditore          40

Të shëruar në 24 orë       14

Të shtruar në spitale         6

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 846

Testime totale               1,817,530

Raste pozitive                  275,574

Raste të shëruara             271,826

Raste Aktive                         251

Humbje jete                        3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            136

Fier                  32

Vlorë               16

Shkodër          14

Elbasan           10

Lezhë               11

Berat                9

Gjirokastër      9

Durrës             5

Korçë               6

Kukës               3