BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Një tjetër pacient hidhet nga lartësia e spitalit 'Shefqet Ndroqi' në Tiranë, policia jep detajet e para

Ngjarje e rëndë/ Një tjetër pacient hidhet nga lartësia
x

Aktualitet

Covid 23, 110 milionë të vdekur, bota në kaos, diktaturë ushtarake, ekonomi e shkatërruar pa jetë sociale, Songbird filmi i fundit

Covid 23, 110 milionë të vdekur, bota në kaos, diktaturë

Sapo është lançuar traileri për filmin e parë të Hollivudit të bazuar plotësisht në COVID 19   dhe locdoën. Filmi i ardhshëm titullohet Songbird, prodhuar nga regjisori i filmave akion (Transformers, The Rock, Pearl Arbor, Armageddon) Michael Bay  dhe është i jashtëzakonshëm.
Filmi shqyrton katastrofën aktuale dhe parashikon se si do të jetë të jetosh në karantinë  deri në vitin 2024, për katër vite koha kur zhvendoset filmi. Ideja është të shohim se çfarë mund të bëjnë katër vjet të tjera të stilit 2020 për shtetin, shoqërinë, qeniet njerëzore.

Komploti zhvillohet në një botë ku numri i vdekjeve është rritur në 110 milion dhe vdekjet shkaktohen nga një virus i quajtur COVID-23, i cili është një mutacion i COVID-19 me një shkallë të lartë të vdekshmërie.

Regjisorët Simon Boyes dhe Adam Mason  shkruajtën kornizën për historinë gjatë bllokimit të këtij viti, raporton Entertainment Ëeekly. Me sa duket Mason e quajti atë një "ide të çmendur" kur ia prezantoi idenë producentit të filmit Adam Goodman.

Skenari paraqet  një histori dashurie në qendër të filmit. "Ata janë Romeo dhe Juliet, por ata janë të ndarë nga dera e përparme dhe virusi," tha Mason.

Sipas një njoftimi për shtyp, protagonist i historisë është një punëtor thelbësor që ka një imunitet të rrallë, të luajtur nga aktori i dashur nga adoleshentët KJ Apa. Kast, i cili ishte trajnuar në distancë për t'u përgatitur për xhirimet. Në këtë film  spikasin emrat e Sofia Carson, Peter Stormare, Alexandra Daddario, Demi Moore.

Prodhimi ka filluar në 8 korrik në Los Angeles, filmi i parë i bërë në qytet që nga marsi. Masat e rrepta të sigurisë e bënë filmin të komplikuar, me ekipet e kufizuara në 40 ose më pak personel. U deshën vetëm 17 ditë për të përfunduar xhirimet e filmit.

Në trailer është e mundur të kuptohet si përshkruhet një gjendje shkatërrimi ekonomik dhe civil, ku ndarja shoqërore është totale  domethënë, përtej distancimit, ku ushtria dikton ligjin në rrugë dhe ku nuk është e mundur të besosh as fqinjin e dikujt.

Ah, virusi i mutuar, COVID-21, tashmë po mbërrin, thonë ata, nga Spanja. Kështu që ju po prisni që qeveria të nisë një fushatë "përqafoni një Spanjoll" dhe " Paella antiraciste" dhe më pas ju kërcënon t’ju  dërgojë policinë në shtëpinë tuaj nëse nuk pushoni të qëndruari së bashku me miqtë, të afërmit, fëmijët tuaj.