BREAKING NEWS

(FOTOT) Vjen lajmi fantastik/ Familjet shqiptare në kampin e ISIS po i dorëzohen autoriteteve shqiptare, riatdhesohen gra e fëmijë

(FOTOT) Vjen lajmi fantastik/ Familjet shqiptare në kampin e ISIS po i
x
BREAKING NEWS

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me paralajmërimin ‘bombë’ për Sali Berishën: Tani jetojmë vetëm për të parë fundin tënd! (VIDEO)

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me
x
BREAKING NEWS

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu që u shkarkua nga detyra jep lajmin fantastik: Së shpejti...

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu
x
BREAKING NEWS

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e menjëhershëm, ja çfarë përcakton VKM-ja

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti tragjik iu merr jetën dy të rinjve. Policia zbardh detajet e rënda

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti
x
BREAKING NEWS

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat Bashës për të spastruar partinë nga mbetja e fundit e komunizmit në Parlamentin e ri

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend, në 30 vite ka pasur vetëm përplasje me Uashingtonin

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend,
x

Aktualitet

“Covid nuk do të largohet ndonjëherë”, profesori bën deklaratën e bujshme, tregon çfarë mund të ndodhë me virusin që gjunjëzoi botën  

“Covid nuk do të largohet ndonjëherë”, profesori

Profesor Roland Kao, kryetar i epidemiologjisë veterinare dhe shkencës së të dhënave në Universitetin e Edinburgut, tha për Euroneës se Covid-19 nuk do të largohet ndonjëherë, por si gripi, ai mund të bëhet një sëmundje e kontrollueshme. Ai tha  “ka sigurisht një mundësi” që bota të mos shpëtojë kurrë nga Covid-19 por që “ai mund të përfundojë më i butë”.

“Në të njëjtën mënyrë që pandemia e gripit, e cila ndodhi mbi 100 vjet më parë, kishte tri valë infeksionesh gjatë çdo dimri dhe më pas ishte më e butë, kjo mund të ndodhë,” shtoi ai, duke theksuar megjithatë se “ne nuk jemi saktësisht të sigurt se çfarë do të sjellë viti i ardhshëm.

“Parashikimi është që nëse presim mjaftueshëm, do të bëhet më mirë, por ne kurrë nuk mund ta heqim qafe. Dhe kjo do të ishte në rregull. Do të ishte një sëmundje tjetër për të cilën duhet të mendojmë,” vazhdoi ai.

Me mutacionin e virusit dhe përhapjen e pabarabartë globale të vaksinave, ekziston gjithmonë rreziku që të shfaqen më shumë variante, më të transmetueshme dhe rezistente ndaj trajtimeve.

Pak më shumë se gjashtë muaj pasi vaksinat u përhapën për herë të parë, rreth 12.3% e popullsisë globale ka marrë të paktën një dozë, sipas Our Ëorld In Data, pjesa më e madhe e të cilëve jetojnë në kombe të pasura. Popullsia globale nuk pritet të jetë vaksinuar të paktën deri në fund të vitit 2022.

Por një gjë pozitive për t’u patur parasysh, theksoi Kao, “është se ne kemi padyshim shumë vaksina të suksesshme, më shumë vaksina që i afrohen mbrojtjes nga një mënyrë tjetër.” Prodhuesit e vaksinave po shohin gjithashtu variantet dhe po hulumtojmë për mënyra për për t’i luftuar.

“Me gjithë këtë përpjekje që po ndodh, rriten shanset që ne të mos zbulojmë vetëm variante shqetësuese më shpejt, por t’u përgjigjemi atyre gjithashtu më shpejt,” tha ai.

Më të lexuarat