Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dalin përgjigjet e Maturës Shtetërore, notat janë për të vënë 'duart kokës'

Postuar: 24/06/2019 - 18:15

Gjatë ditës së sotme 36 mijë maturantë në të gjithë Shqipërinë kane zhvilluar provimin e fundit te lëndëve me zgjedhje.Ndërkohë më herët kanë zhvilluar tre provimet e lëndëve me detyrim: Gjuhën e huaj, Letërsisë dhe Matematikë.

Ministria e Arsimit ka publikuar përgjigjet e këtyre tre të fundit dhe rezultatet janë vërtetë zhgënjyese.

Numërohen rreth 2.274 nxënës që nuk kanë kaluar vetëm në lëndën e matematikës,  ndërsa të vlerësuar me notën 10 kanë rezultuar vetëm 0.6 % e nxenësve ose e përkthyer në shifër 220 maturantë.

Kujtojmë që procesi është vënë në pikëpyetje nga opozita për shkak të tezave të provimit që kanë dalë para kohe, duke u shoqëruar kështu me debate të shumta se teza ishte shitur. Ndërsa Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka hedhur poshtë akuzat dhe sipas saj në provim ishte e pamundur të kopjohej. 

Klikoni këtu për të parë notat 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 23:59

Analisti i njohur Ben Andoni shpreh bindjen se Lëvizja Vetëvendosje do të jetë pjesë e zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri dhe mund të konkurrojë realisht tri formacionet politike (PS, PS dhe LSI) në Shqipëri, për aq

Postuar: 21/10/2019 - 23:31

Është publikuar herë të parë fotot të 6-vjeçarit shqiptar Alvin Berisha, i cili ndodhet në kampet

Postuar: 21/10/2019 - 23:07

Aktori Laert Vasili ka sulmuar ashpër presidentin Macron.

Postuar: 21/10/2019 - 22:54

Zv.ministrja e brendshme Romina Kuka e ftuar në emisionin 'Open' tha se të bllokuarit në

Postuar: 21/10/2019 - 22:44

Një audio e dërguar nga Klotilda Zani e cila është në kampin Al-Hol shprehet se duhet shumë para

Postuar: 21/10/2019 - 21:59

Historia e një djali nga Shqipëria i cili ndodhet në kampet e familjarëve të ish luftëtarëve të I

Postuar: 21/10/2019 - 21:58

Teksa është transmetuar videoja e “Le Iene” në emisionin “Open” ku tregoh