BREAKING NEWS

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti s’ka ndodhur në asnjë vend të botës!

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti
x

Aktualitet

Dashnor Diko i shqetësuar i nis ‘live’ mesazh gazetares në emision: Kam kaluar koronavirusin, më dhemb trupi, me zor marr frymë...

Dashnor Diko i shqetësuar i nis ‘live’ mesazh gazetares në

Mjeku pneumolog Ardian Jorgji i ka dhënë disa këshilla ‘live’ në emision këngëtarit Dashnor Diko i cili e ka kaluar kovidin dhe ka dhimbje trupi e vështirësi në frymëmarrje

Mjeku Jorgji i tha të mos shqetësohej dhe të vijonte të lëvizte, të bëjë ushtrime.

Pjesë nga intervista në News24

Tufa: Ka shumë pyetje për ju doktor, më shkruan këngëtari Dashnor Diko më thotë, “Kam kaluar kovidin dhe kam probleme me frymëmarrjen, më rritet vështirësia e frymëmarrjes, më dhemb trupi kur lëviz qoftë edhe pak. E kam kaluar rëndë me gjilpëra dhe antibiotikë”.

Jorgji: Atëherë, me siguri do t’i kenë ngelur dëmtime si pasojë e kovidit, nuk duhet të merakoset, me lëvizje të vogla mund të ndjejë lodhje, por s’do të thotë që s’duhet të bëjmë lëvizje. Sot pak, nesër më tepër, e pasnesër më tepër. Nëse kolla dhe temperaturë nuk ka duhet të shohim më përpara, lëvizje shëtitje dhe rikuperohemi çdo ditë e me shpejt. Unë i rekomandoj ushtrimet edhe kur je i sëmurë. Të mos rrimë në krevat dhe shtrembër, sepse dhe atë pjesë të pulmonit që e kemi të paprekur e shtypim.