BREAKING NEWS

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e Durrësit, kapet sërish lëndë narkotike në të njëjtin konteiner, e treta herë brenda korrikut

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e
x
BREAKING NEWS

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme: Shqiptarët po presin!

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak
x
BREAKING NEWS

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e 24 orëve të fundit: Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u shënuan

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme mes Shqipërisë, Maqedonisë dhe Serbisë

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet
x
BREAKING NEWS

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës në Tiranë. Zbardhet çfarë u vendos

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës
x
BREAKING NEWS

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i surprizon të gjithë në Samitin e Shkupit, ‘thumbon’ Zaevin dhe ‘shigjeton’ ashpër Albin Kurtin: Të ndarë jemi të vegjël!

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/ Rëndohet bilanci, humb jetën 30-vjeçari dhe plagosen rëndë tre persona të tjerë. Zbardhet shkaku i konfliktit mes kushërinjve

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/
x

Aktualitet

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/

Gjykata Kushtetuese është mbledhur ditën e sotme për të shqyrtuar disa çështje të rëndësishme, dy paditë e bëra nga shoqata e bashkive të Shqipërisë për ankimimin e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019.

Në mbledhje kanë mbajtur fjalën edhe përfaqësues të palëve. Jordan Daci i shoqatës së bashkive kërkon te marrë pjesë edhe shoqata e autonomisë vendore.

Daci: Nuk duhet të marrë pjesë si subjekt i interesuar, pasi janë në konflik interësi. I kërkojmë Gjykatës Kushtetuese që mos ta pranojë pasi është jashtë afateve. Kryeministria nuk mund të jetë palë e interesuar, pasi pushteti lokal është i pavarur.Edhe avokatura e shtetit, nuk mund të jetë palë në këtë proces, pasi i shërben gjithë shtetit dhe nuk mund të përfshihet.

Gjykata kushtetuese: Pozicionimet e palëve janë në diskrecionin e tyre

Bled Dervishaj: Vullneti i shoqatës për autonomi vendore është i besuar dhe kane punuar për ta sfumuar këtë proces.

Perfaqesuesja ligjore e qeverise : Ne nuk na është vënë në dispozicion statuti i shoqatës së bashkive. Kërkojmë kopjen e prokurës për zonjën Ademi si përfaqësuese e shoqatës. Këshillini Ministrave kërkon pezullimin e ccështjes, derisa gjykata e Tiranës të shprehet për organet drejtuesve te shoqatës.

Gjykata terhiqet per vendim per te pranuar apo jo kerkesat e qeverise.