BREAKING NEWS

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e selisë, arrestohet autori që gjuajti në takimin e PD-së, zbardhet shkaku që situata degradoi në nxjerrjen e armëve

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e
x
BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x

Aktualitet

Deklarata e fortë zyrtares: Borrell përdori një gjuhë denigruese ndaj Kosovës, ishte tërësisht në anën e Serbisë

Deklarata e fortë zyrtares: Borrell përdori një gjuhë

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila, ka folur rreth takimit të fundit në mes të kryeministrit të vendit Albin Kurti, presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, të hënën në Bruksel.

Ajo tha se Borrell ka dalë tërësisht në anën e Serbisë, duke përdorur, sipas saj, gjuhë denigruese ndaj Kosovës.

“Borrell në mënyrën se si është prezantuar ka dalë tërësisht në anën e Serbisë, duke e lënën Kosovë, apo duke e përdorur një gjuhë, që është e para denigruese dhe e dyta tepër shumë patronizuese, edhe pse e di që dikush mund të thotë kush është Kosova, Kosova ka nevojë për Bashkimin Evropian. Po, është e vërtetë, Kosova ka nevojë për procesin e integrimit, ka nevojë për ndihmë, por Kosova nuk ka nevojë për mënyrën dhe trajtimin nënçmues dhe përçmues të përfaqësuesit të lartë të BE-së me politikën që e përfaqëson”, ka thënë Kusari në Klankosova.

Sipas saj, para se të ndodhte takimi, Borrelli ka ndarë me palët një deklaratë, në të cilën kishte një afat për marrëveshjen finale, por, siç tha ajo me kërkesë të Vuçiqit ai e ka tërhequr atë deklaratë.

“Borrelli, para se të ndodhte takimi, ka ndarë me palët një deklaratë, në të cilën ka një afat për marrëveshjen finale. Fakt është që zotëri Borrell gjatë takimit me kërkesë të Vuçiçit e tërhequr atë deklaratë. E ka tërhequr atë deklaratë për të cilën palët do të duhej të dakordoheshin”, ka shtuar ajo.

 

Më të lexuarat