BREAKING NEWS

Romeo Kara trondit Metën e Berishën: Kongresi Amerikan ka marrë në dorë dosjet e aferës së CEZ, janë të tronditur nga heshtja e drejtësisë përballë korrupsionit

Romeo Kara trondit Metën e Berishën: Kongresi Amerikan ka marrë
x

Aktualitet

Del FOTOJA/ Kjo është infermierja e infektivit që u përfshi në skandal, i vodhi portofolin pacientit të infektuar me covid dhe i tërhoqi paratë në bankë (Zbardhen detajet që nga fillimi i karrierës)

Del FOTOJA/ Kjo është infermierja e infektivit që u përfshi

Ditën e sotme u arrestua nga Policia pas skandalit që publikoi emisioni investigativ "Stop" infemierja e spitalit infektiv në Tiranë, Ronida Hysa, në lidhje me akuzën e “Vjedhjes duke shpërdoruar detyrën”.

“Ora News”, zbulon foton e infermieres që u përfshi në një skandal të rëndë. Pasi ajo akuzohet se i ka marrë portofolin një pacienti dhe më pas me kartën e tij ka tërhequr paratë në bankë.

Infermierja 30 vjeçare, kishte pak vite që ishte pjesë e qëndrës spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë. Së fundi për shkak të grafikut të infermierëve, Hysa ishte caktuar me shërbim pranë spitalit infektiv në kryeqytet.

Ronida Hysa, fillimisht e ka nisur karrierën në spitalin e Durrësit dhe më pas është transferuar në Tiranë. Por në dhjetor 2020 në spitalin Infektiv, kjo infermiere është përfshirë në një skandal, duke i vjedhur një pacienti të prekur nga COVID-19, shumën prej 200 mijë lekë të vjetra si dhe një kartë bankare, në të cilën ishte shënuar dhe kodi i bankomatit të saj.

Me anë të kartës bankare, vetë Ronida Hysa, ka shkuar në datën 25 dhjetor 2020, pranë një bankomati dhe prej këtej ka tërhequr shumën financiare prej 600 mijë lekë të vjetra, duke çuar në total shumën prej 800 mijë lekë të vjedhura.
“Në bazë të provave filmike ka rezultuar se edhe shuma e parave është tërhequr nga shtetasja R. H., infermiere në spitalin infektiv, e cila ka pranuar autorësinë e ngjarjes, që është bërë mediatike edhe nga emisioni investigativ “STOP” informoi sot policia e Tiranës.

Mikrokamerat e bankomatit dhe pamjet filmike të bankës ku janë tërhequr lekët, kanë sjellë identifikimin e infermieres Ronida Hysa, e cila tashmë është arrestuar dhe pritet që në ditët në vijim të dali para gjykatës së Tiranës, për tu njohur me masën e sigurisë “arrest në burg”.

Kallëzimi në prokurori ka ardhur nga djali i pacientit të shtruar me COVID-19, i cili më pas ka humbur jetën. Sipas rëfimit të djalit, babai, I tij u shtrua në spital më 22 Dhjetor 2020 dhe humbi jetën pesë ditë më vonë në 27 Dhjetor 2020.

Del FOTOJA/ Kjo është infermierja e infektivit që u përfshi