BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Aktualitet

Dëmet nga përkeqësimi i motit, autoritetet qendrore e lokale takim me fermerët

Dëmet nga përkeqësimi i motit, autoritetet qendrore e lokale

Pak ditë pas breshërit qe ra në disa zona të qarkut të Korçës, ku shkaktoi dëme të mëdha në prodhimin ende të pavjelë të mollëve, Zëvendësministri i Bujqësisë Arjan Jaupllari, Prefekti i Qarkut të Korçës Nertil Jole dhe kreu i bashkisë së Maliqit Gëzim Topçiu dhe ai Devollit Eduard Duro, zhvilluan një takim sot me fermerët në fshatin Zëmblak.

Prefekti i Qarkut të Korçës Nertil Jole shkruan në FB se me t’u njohur me situatën e fermerëve të zonës së prekur nga breshëri, zhvilloi takim me disa prej tyre. Shqetësimin e shprehur prej tyre dhe informacionin e dërguar nga Agjencia Rajonale e Ekstensionit Bujqësor Korçë, Jole e ka përcjellë pranë Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile me qëllim ndërhyrjen e tyre për vlerësim e trajtim të mëtejshëm. Këtij qëllimi i shërbeu edhe takimi i sotëm, ku përfaqësuesit e qeverise dhe pushtetarët lokalë dëgjuan shqetësimet e fermerëve.

“Situata si kjo, të shkaktuara nga moti, në terma të politikave më afatgjata kërkojnë qasje të reja në aplikimin e teknologjive, pajisjen e fermave me rrjeta antibreshër, dhe sigurimin e prodhimit, për të cilat kemi shembuj edhe në qark. Ndërsa në terma afatshkurtra, nga ana e institucioneve qendrore e vendore do të zbatohet çdo hapësirë ligjore për vlerësimin e gjendjes”, shkruan Jole.

Më të lexuarat