Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Denoncimi për nivelin e nitrateve te pjepri, AKU sqaron situatën: Nuk ka vend për alarm!

Postuar: 11/07/2019 - 20:11

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar pas publikimit në rrjetet sociale të një sërë videosh që tregojnë testimin e produkteve shqiptare me aparat për të matur vlerën e nitratit.

Publikuar së fundmi nga Tv Klan, por edhe në një sërë portalesh dhe media sociale, testet tregojnë matjen e nivelit të nitratit te frutat dhe perimet shqiptare, që kryesisht rezultojnë në nivele disa herë mbi normën e lejuar.

Por AKU thotë se Shqipëria nuk ka normativa për kufijtë e lejuar të nitrateve në kultivimin e pjeprit, si dhe aparati që përdoret nuk ka besueshmëri në matje.

Reagimi i plotë:

Autoritetit Kombëtar i Ushqimit (AKU) është vënë në dijeni të kronikës dhe informacionit të përcjellë nëpërmjet televizionit TV Klan për sa lidhet me nivelin e nitrateve tek pjepri për të cilën kishte dhënë më parë dhe sqarime zyrtare të kërkesës për informacion të kësaj media drejtuar AKU.

AKU sqaron se çështja që sillet sot nga TV Klan në vëmendjen e konsumatorëve është trajtuar edhe më parë, megjithatë AKU mirëpret dhe vlerëson kontributin e mediave për denoncimin e rasteve të besueshme të abuzimit me sigurinë ushqimore, kudo ku ato konstatohen, pasi siguria ushqimore është një çështje që kërkon angazhim dhe bashkëpunim të gjithë aktorëve shoqërorë. Për rastin e trajtuar mediatikisht nuk ka vend për abuzim/manipulim apo spekullim në komunikimin publik duke krijuar panik të panevojshëm dhe fiktiv për konsumatorët.

Autoritetit Kombëtar i Ushqimit informon se nuk ka vend për alarm. Gjatë këtij viti kemi thuajse pesëfishuar eksportet tona në vendet e BE dhe jo vetëm, si dhe nuk kemi asnjë ngarkesë fruta-perimesh të kthyer mbrapsht në vendin tonë për arsye të nivelit mbi normën e lejuar të mbetjeve (nitrateve) në këto produkte (konkretisht pjepër).

AKU trajton me seriozitetin maksimal të gjitha indiciot apo denoncimet lidhur me problematika që mund të cënojnë sigurinë ushqimore, por rasti konkret nuk evidenton besueshmërinë e nevojshme si denoncim. Ajo çfarë u paraqit në media nuk përmban as detaje të integritetit dhe gjurmimit të mostrës së produktit (konkretisht, vendin e origjinës pra prodhuesin/fermerin, subjektin tregtues, kushtet e ruatjes, detaje të dokumentacionit shoqërues mbi këtë produkt), si dhe as besueshmërinë në përdorimin e aparatit dhe saktësinë e tij në matje.

Interesi i aktorëve të ndryshëm të shoqërisë për të promovuar përdorimin e pajisjes “Green Test” dhe insistimi i tyre pranë AKU ka qënë i hershëm. Para një viti, AKU ka sqaruar se bazuar në të dhënat që jep vetë firma prodhuese për këte pajisje, ky aparat nuk është i destinuar për përdorim në laborator, por për përdorim individual privat. Në referencat dhe materialet promovuese të saj, firma prodhuese nuk përmend ndonjë laborator ose trup zyrtare inspektuese në ndonjë vend të botës që përdor këtë aparat për matjen e sasisë së nitrateve në produktet ushqimore, konkretisht pjepër.

Aparati nuk është i destinuar për efekt kontrolli zyrtar për vetë specifikën që paraqet, jo në përputhshmëri me metodën standarte ISO të unifikuar dhe validuar.

Në lidhje me nivelin maksimal të lejuar të nitrateve në produktet ushqimore, inspektorët e AKU, gjatë kontrolleve zyrtare marrin mostra për analizimin e këtyre produkteve duke ju referuar legjislacionit dhe akteve rregullatore në fuqi (Udhëzim 19 datë 17.11.2010 “Për metodat e marrjes së mostrave dhe analizimit për kontrollin zyrtar të nivelit të nitrateve në produktet ushqimore” dhe Udhëzim Nr. 1 datë 05.02.2016 “Për vendosjen e niveleve maksimale për disa kontaminues në produktet ushqimore”). Sqarojmë se Udhëzim Nr. 1 datë 05.02.2016 është i përafruar me Rregulloren e Komisionit Europian Nr.1881/2006 të 19 Dhjetorit 2006 për përcaktimin e niveleve maksimale për kontaminues të caktuar në produktet ushqimore, në të cilën nuk parashikohet asnjë normë mbi nivelin e nitrateve në pjepër.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2019 - 23:31

  Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e një djali të mitur ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Kamëz-Rinas . Viktima është O.

Postuar: 18/09/2019 - 22:38

Një 40-vjeçar ka përfunduar në prangat e policisë greke pasditen e djeshme në Selanik.

Postuar: 18/09/2019 - 22:27

 Është arrestuar personi që tentoi të vjedhë mbrëmjen e sotme dyqanin në Elbasan.Mësohet se

Postuar: 18/09/2019 - 20:47

Një shqiptar është gjetur i djegur brenda një makine në ishullin e Rodosit.

Postuar: 18/09/2019 - 20:07

Një burrë 40-vjeçar u arrestua nga Departamenti i Sigurisë në Edessa për trafik kokaine.

Postuar: 18/09/2019 - 19:51

Alarmi se mbrëmjen e djeshme një taksist u mundua që të rrëmbente një fëmijë në Elbasan me sa duk

Postuar: 18/09/2019 - 19:49

Një shqiptar dyshohet se i ka dhënë fund jetës brenda makinës së tij, duke u vetëdjegur në Rodos,