BREAKING NEWS

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër ‘shuplakë’ e fortë për Monika Kryemadhin / Damian Gjiknuri jep lajmin, ja çfarë ka ndodhur në Vlorë

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër
x

Aktualitet

Departamenti Amerikan i Shtetit "goditje" Ilir Metës, zbardhet vendimi që kanë marrë për Ardian Dvoranin

Departamenti Amerikan i Shtetit "goditje" Ilir Metës, zbardhet

Departamenti Amerikan i Shtetit e rendit ish-kreun e KED Ardian Dvoranin mes 12 kampionëve kundër korrupsionit.

Ky çmim është bërë publik nga sekretari i Shtetit, Antony j. Blinken gjatë deklarate për mediat që ai lëshoi. Vlerësimi jepet veçanërisht për shtet që kanë pasur arritje në luftën kundër korrupsionit. Janë vlerësuar 12 individë dhe ndërmjet tyre është edhe Dvorani, i cili aktualisht është anëtar në detyrë i Gjykatës së Lartë.

Ky vlerësim vjen si një "goditje" për Ilir Metën, pasi ishte i vetmi gjykatës që u shpreh kundër Metës ne procesin e skandalit të video-pergjimit te Dritan Priftit

“Për atë arsye, unë jam duke shpallur një Çmim të ri Ndërkombëtar të Kampionëve Antikorrupsion, duke njohur individë që kanë punuar pa u lodhur, shpesh përballë fatkeqësive, për të mbrojtur transparencën, për të luftuar korrupsionin dhe për të siguruar llogaridhënie në vendet e tyre. Siç e ka theksuar Presidenti Biden, angazhimi ynë për të vërtetën, transparencën dhe llogaridhënien është një mision që ne duhet të jetojmë në shtëpi dhe ta ilustrojmë jashtë. Unë përgëzoj përkushtimin e këtyre 12 individëve trima për të njëjtat ideale”, tha sekretari amerikan i shtetit.