BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Aktualitet

Deti Mesdhe, plus 4 gradë përtej pikës pa kthim

Deti Mesdhe, plus 4 gradë përtej pikës pa kthim

Moti i çmendur është i përqendruar në Mesdhe, dhe Italia është në qendër të kësaj "furre" me temperatura gjithnjë e më të nxehta. Që prej datës 10 maj,  Mesdheu është goditur nga një valë e paprecedentë e të nxehtit që ka ndihmuar në rritjen e temperaturës së sipërfaqes me rreth 4 gradë në krahasim me mesataren e periudhës 1985-2005, me majat që kalojnë 23 gradë.

Alarmi vjen nga projekti CARE Heat, i financuar nga Agjencia Evropiane e Hapësirës, ??ku marrin pjesë Enea dhe Cnr për Italinë. Projekti synon të zhvillojë metodologji të reja për të parashikuar dhe identifikuar valët e të nxehtit, për të kuptuar përhapjen dhe ndikimet e tyre në mjedis, biodiversitet dhe aktivitete ekonomike, si peshkimi dhe akuakultura.

Kjo shpjegon gjithashtu periudhën e jashtëzakonshme të zjarrtë dhe nxehtësisë, e destinuar të zgjasë edhe shumë ditë të tjera. Afrikan Charon solli 44 gradët e para në Sardenjë, me temperaturat që pritet të rriten më tej gjatë fundjavës. Lokalisht, për shkak të disa stuhive tranzit në veri temperaurat maksimalet po pësojnë ulje të lehta dhe të përkohshme, por nga ana tjetër rritet lagështia relative dhe për pasojë vapa.

Më e keqja pritet të vijë në fillim të javës së ardhshmee. Temperaturat mbi 40 gradë priten në hije do të rriten kudo, nga jugu në qendër dhe gjithashtu në luginën e Po, me vapë shtypëse. Sipas Andrea Garbinato , redaktor i faqes së internetit ëëë.iLMeteo.it, ne do të ngjitemi mbi 13/15 C mbi mesataren. "Toka po bëhet po aq e nxehtë sa Venusi . Thatësira e këtyre ditëve është një konfirmim i kësaj: 40% e tokës bujqësore në veri është në një gjendje të vështirë uji. Megjithatë, duhet mbajtur mend se kjo thatësirë ??ka lindur nga viti pa dimër.  2022 ka pasur temperatura shumë të nxehta, shumë pak borë dhe vlera ¾ gradë C më të larta se në 2003”.