Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dhuna dhe përplasjet tek Astiri, zv.ministri Shkreli tregon me shifra sa banesa do prishen në total për ndërtimin e Unazës

Postuar: 12/11/2019 - 22:48

Zv.ministri Artan Shkreli thotë se prishjet e objekteve në zonën e Astirit do të vazhdojnë pasi ato pengojnë zhvillimin e zbatimit të projektit të Unazës së Re.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Shkreli se në total zbatimi i projektit prek 240-250 objekte, nga të cilat 140 do të shpronësohen.

“Pjesa më e madhe nga 33 godinat që u prishën, ishin dakortësuar, janë shpronësuar.

Aksioni do vazhdojë dora-dorës. Fillimisht është loti i parë, është edhe pjesa që bën bllokimin më të madh me hyrje-daljen nga Tirana. Po mendohet lehtësimi i trafikut dhe pastaj do të vijojë me dy lotet e tjera. Në total janë 240-250 shtëpi. Rreth 140 do të shpronësohen. Të tjerat, nuk e di si do të shkojë procesi i tyre, sepse nuk kanë paraqitur dokumentacion.

Qeveria është në plotësim të detyrave Kushtetuese dhe ligjore. Nuk mund të dalim kundër ligjit. Procesi i bërjes së Unazës, ka kaluar gjithë fazat ligjore“, u shpreh Artan Shkreli.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 14:27

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me një grup inxhinierësh izraelitë disa pallate të dëmtuara nga tërmeti në zo

Postuar: 06/12/2019 - 13:55

Pas tërmetit të tmerrshëm që kaloi vendi jonë, gjendja vazhdon të mbetet e vështirë, pasi qindra

Postuar: 06/12/2019 - 13:41

Një çift shqiptarësh kanë rënë në prangat e policisë italiane, pasi në banesën e tyre u gjetën pa

Postuar: 06/12/2019 - 13:37

Inxhinieri Erion Softa ka deklaruar se krahas ekspertëve të qeverisë duhet edhe firmat të ndërtim

Postuar: 06/12/2019 - 13:29

Tërmeti i 26 nëntori ka lënë një përjetim të fortë në kujtesën e secilit prej nesh, por edhe më e