BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Aktualitet

Dita e parë e shkollës/ Veliaj letër urimi nxënësve të Tiranës: Jeni bashkudhëtarët tanë, ju shohim si aleatë

Dita e parë e shkollës/ Veliaj letër urimi nxënësve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka zgjedhur t’i urojë nxënësit përmes një letre publike me rastin e ditës së parë të shkollës. Veliaj i inkurajon nxënësit për një vit të suksesshëm mësimor dhe ndan me ta dhe disa prej sfidave dhe arritjeve në qytetin e Tiranës.

“Sot sfidat me pandeminë na kanë vënë përballë vështirësive të njëpasnjëshme, si ne të  mëdhenjve, ashtu dhe ju të vegjëlve, – shkruan Veliaj, – por janë ligjet e natyrës me të cilat duhet të mësohemi dhe unë kam besim se do të dini t’i ktheni vështirësitë në përvoja”.

Ai veçon faktin se këtë vit për herë të parë në Tiranë hapin dyert 10 shkolla të reja, ndërsa në muajt në vazhdim do të hapen edhe shumë të tjera. Piramida, një tjetër projekt ambicioz, pritet të çelë një tjetër epokë në fushën e dijes, ndërsa Kopshti Zoologjik, aq i dashur për më të vegjlit, është surpriza që kryebashkiaku u dhuron fëmijëve.

LETRA E PLOTË E KRYETARIT TË BASHKISË ERION VELIAJ:

Teksa po shkruaj këtë letër për ty dhe shokët e shoqet e tua, më duket sikur të shoh tek bëhesh gati për në shkollë, duke përgatitur fletoret, librat, e duke i zbukuruar me etiketat që mbajnë emrin tënd. E tëra është një atmosferë e bukur, që ndodh vetëm një herë në vit. Ndaj, të shoh të gëzuar!

Sot sfidat me pandeminë na kanë vënë përballë vështirësive të njëpasnjëshme, si ne të mëdhenjve, ashtu dhe ju të vegjëlve. E megjithatë, të gjithë i ngjajmë një peme që rritet në natyrë mes ditëve të mira me diell, ditëve të nxehta apo atyre me shi e shtrëngata, breshër e borë, por që në fund e ndihmojnë pemën të rritet më e fortë, duke i hedhur rrënjët gjithnjë e më thellë në tokë, me trungun që sa vjen e forcohet dhe kurora bëhet më e dendur dhe më e bukur.

Këto janë ligjet e natyrës me të cilat duhet të mësohemi, sepse nuk ka për të qenë e lehtë as për ty, as për shokët dhe shoqet e klasës, as për mësuesit, të cilët po bëjnë maksimumin që ju të mësoni në kushte sa më normale. Është e njëjta panoramë edhe për moshatarët e tu në mbarë botën. Ndaj, në këtë rrugëtim, lipset të jemi bashkë e në mbështetje të njëri-tjetrit. Ti, me shokët, mësuesit, familjarët, kam besim se do të dini t’i ktheni vështirësitë në përvoja.

Është e njëjta rrugë që kam zgjedhur edhe unë me skuadrën time fantastike në Bashkinë e Tiranës. I kemi përveshur mëngët që të gjitha shkollat të jenë gati në 27 shtator, të mirëmbajtura, të dezinfektuara e të pastruara mirë. Këtë vit, si asnjëherë më parë, në qytetin tonë hapim dyert e 10 shkollave të reja, me kushte më të mira, më të mëdha e me më shumë dritë, palestra e fusha sportive të reja, si dhe laboratorë të mirëpajisur. Është çështje kohe që ky standard të prekë secilën shkollë të kryeqytetit, e ndoshta, një ditë, e shpresoj shumë, që të jesh edhe ti pjesë e kësaj skuadre, për ta bërë realitet këtë ëndërr të përbashkët.

Kjo është arsyeja pse unë dhe skuadra ime, ty dhe të gjithë nxënësve të Tiranës, ju shohim si aleatë. Jeni kurajoja jonë dhe energjia transformuese, ndaj ju falenderoj nga zemra! Çdo ditë, një orë nga koha ime, e ndaj me të rinj të zgjuar dhe ambiciozë, ashtu si ti, të cilët më rrëfejnë ide dhe plane fantastike për realizmin e të cilave diskutojmë bashkë. Jam kaq entuziast që Piramida po shndërrohet në një “katedrale të edukimit”, ku të rinjtë e Tiranës do të marrin njohuri cilësore në mësimin e teknologjisë dhe gjuhës së kodimit.

Por, Piramida është vetëm një nga thesaret që po bëjmë gati për ju. Kopshti i ri Zoologjik është surpriza e radhës! E ndërkohë, në listën tonë kemi edhe plot projekte të tjera fantastike. Nuk do të jetë e lehtë t’i realizojmë të gjitha menjëherë, por unë jam i bindur se në këtë mision do të na bashkohesh shumë shpejt edhe ti si arkitekt, inxhinier, programues apo çdo profesion tjetër që na jep një dorë të ndërtojmë qytetin që ti dhe shokët e tu ëndërroni, sepse vetëm përmes jush e pamundshmja e sotme do të bëhet e mundur nesër.

Ndaj i dashur nxënës, përkushtoju dijes, koha është tani. Suksese në mësime!