BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Aktualitet

Djali mbyti nënën me plasmas, eksperti Ervin Karamuço "shuplakë" qeverisë: Personat me çrregullime mendore i kemi jashtë kontrollit

Djali mbyti nënën me plasmas, eksperti Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço, i ftuar në Top Talk tha se ligji për parandalimin e dhunës në marrëdhëniet familjare nuk po funksionon dhe për këtë rast duhet një hetim nga ana e psikiatrisë ligjore.

Karamuço tha se këto janë çrregullime të momentit që nuk i parandalojmë dot dhe personat me potencial që mund të kryejnë krime të tilla janë jashtë kontrollit.

Janë probleme të dhunës së shtuar që vijon ndër vite brenda familjes. Ne kemi një ligj për parandalimin e kësaj dhunë në marrëdhëniet familjare por që nuk po funksionon dot. Ka disa specifika në rastin konkret sepse familja sa ishte kthyer nga SHBA, madhe edhe aspekti i mbështetjes se shëndeti mendor në kuadrin shëndetësor është disi me pikëpyetje sepse nuk kanë parë dinamikën e luhatjes së çrregullimeve emocionale, qoftë edhe sëmundje që mund të kishin këta persona.

Në momentin kur autori shfaqi shqetësime dhe kërkoi ndihmën e mjekëve. Në këto raste duhet bërë një hetim nga ana e psikiatrisë ligjore siç është mjekësia ligjore që përfshin edhe këtë shërbim për të parë nëse ka shfaqur simptoma të tilla që duhet të ishte mbajtur ne kushte spitalore ose duhet ti ishin dhënë qetësuesit që i janë dhënë.

Këto janë çrregullime të momentit që nuk i parandalojmë dot. Mos e çojmë direkt që fajin ka shëndetësia. Problemet e shëndetit mendor dhe personat me potencial që mund të na kryejnë krimet i kemi jashtë kontrollit, kjo është pak por e saktë dhe më më vjen keq që e them këtë”-tha Karamuço në Top Talk.