BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Aktualitet

“Do të vras ty, fëmijën dhe më pas veten”, detajet e krimit makabër, autori e kishte kërcënuar ish-gruan e tij

“Do të vras ty, fëmijën dhe më pas veten”,

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë vrau ish-gruan, fëmijën dhe më pas edhe veten e tij. Ndërkohë mediat greke ka dhënë detaje mbi krimin që tronditi Kavallën.

Me një karabinë në stallën që mbante në fshatin Lekani Kavallë , blegtori 56-vjeçar ka shkruar me gjak faqen e fundit të jetës së djalit të tij 10 muajsh dhe ish-partneres së tij 31-vjeçare, ndërsa menjëherë më pas e ka kthyer nga vetja duke i dhënë fund jetës së tij.

Gruaja fatkeqe greko-gjermane, u ftoh disa sekonda pasi fëmija i saj 10 muajsh u hodh jashtë dhomës së dhomës së partnerit të saj të dikurshëm. Fshati i vogël i Kavallës si dhe e gjithë Greqia u zhyt në pikëllim nga kjo ngjarje dhe askush nuk mund ta kuptojë se një baba ishte në gjendje të drejtonte armën dhe të vriste fëmijën e tij gjakftohtë. Pak metra larg skenës së vrasjes dhe konkretisht përballë krevatit tek brenda dhomës së vogël të stallës, në mur ka ende foto të ndryshme që tregojnë momente të bukura të ish-çiftit, pak para se fermeri të vendoste të përhapte vdekjen.

Mesditën e sotme pritet të përfundojë autopsia që do të kryhet në mjekësinë ligjore të Komotinit mbi trupat e nënës fatkeqe dhe të foshnjës, në një kohë kur detajet e zbuluara për vrasjen e dyfishtë janë tronditëse dhe tmerruese.

Sipas informacioneve të protothema.gr, konkluzionet e mjekut që bëri autopsinë në vendngjarje, zbulojnë se blegtori 56-vjeçar ka vrarë fillimisht foshnjën 10 muajshe dhe disa sekonda më pas ish- partneren. Vdekja e saj ishte e menjëhershme, ashtu si edhe e tija kur vendosi të drejtonte pushkën në kokë. Pak më parë dhe pasi kishte vrarë nënë e bir, kishte telefonuar kushëririn e parë që ndodhej aty pranë dhe i kishte thënë me cinizëm “hajde në stallë”.

“Më ka telefonuar në orën 09.30 dhe më ka thënë dy, tre herë “hajde në vath”. Fillimisht më mori, dëgjova dy të shtëna nga koralja tjetër ku isha dhe mendova se ishin gjahtarë. Sapo fillova, dëgjova një të shtënë të tretë”.

“Kur mbërrita i gjeta të tre të vdekur, jashtë dhomës së vogël. Koka ishte shpërbërë. Foshnja kishte vdekur pranë nënës së tij”, thotë ai. Siç thotë bashkëshortja e tij, zonja Irene, një ditë para vrasjes, Ana  ishte në shtëpi me fëmijën dhe asgjë nuk e parashikonte se çfarë do të pasonte. “Fëmija ishte buzëqeshja më e bukur në botë dhe Ana ishte gjithmonë e qeshur” , thotë ajo. “Vetëm kur ky fëmijë të shikonte ishe i lumtur”, thotë ajo dhe shpërthen në lot, pa mundur ta besojë atë që ndodhi.

Kërcënimet e autorit para vrasjes:

“Do të vras ty dhe fëmijën dhe do të vras veten”, i kishte thënë autori ish-partneres së tij 31-vjeçare, pak para se të bënte realitet kërcënimin e tij, duke vrarë atë dhe fëmijën e tyre disa muajsh dhe më pas duke e drejtuar armen mbi veten e tij.

Të tmerrshme janë informacionet për vrasjen e dyfishtë të ndodhur mëngjesin e së premtes në fshatin Lekani të Kavallës. Gruaja fatkeqe, pak para orës 9 të mëngjesit, kur autori mbërriti jashtë shtëpisë ku jetonte me të afërmit e saj dhe i kërkoi që ta ndiqte në korridor me foshnjën, i kishte thënë fqinjit dhe shokut të saj që ta telefononin një orë më vonë. Mesa duket, siç tregon fqinji i saj për protothema.gr, ajo kishte frikë nga diçka.

“Ana e ndoqi atë sepse nuk e priste që ai ta bënte këtë dhe ai e kishte kërcënuar në të kaluarën. I thashë “Ana mos shko” dhe ajo m’u përgjigj se “nuk dua t’ia prish mirësinë, mos e inatos” të shkoj ta marr me burrin”, përshkruan fqinji.

Korrali ishte një dëshmitare rreth një kilometër larg shtëpisë ku jetonte vajza me foshnjën e saj. “Nuk prita asnjë orë, e thirra, por ai e bëri menjëherë. Telefonova pas rreth 40 minutash dhe ai nuk u përgjigj. Ana ishte një vajzë e shkolluar dhe shumë e mirë, që mendonte se e gjithë bota ishte si ajo. Ky ishte një person i çuditshëm, fshatar”, thotë ajo më pas, duke theksuar se “ne po përpiqeshim ta ndihmonim. Ajo shkoi në polici, por iu tha se duhej të priste gjykatën. Ajo u kishte thënë se po e kërcënonte dhe ata iu përgjigjën se “tani nuk mund të bëjmë asgjë” dhe se fillimisht duhet të merret vendimi i gjykatës dhe më pas të merren masat mbrojtëse.

Ironia tragjike është se vendimi i gjykatës për kujdestarinë e fëmijës pritet të dalë në ditët në vijim, gjë që sigurisht nuk ka më rëndësi.

“Po i thoshte “do të vras ty dhe fëmijën dhe do të vras veten”, Anna nuk e kishte imagjinuar se do ta bënte këtë”, vazhdon fqinji.

“Nëse e ngulis në tru do të të vras ty dhe fëmijën”

“Ana ishte shembull njeriu, me shpirt shumë të mirë, të edukuar”, thotë halla e saj e tronditur, duke theksuar se partnerin e ka takuar katër vite më parë kur ka ardhur në fshat për të shkruar librin e saj. “Ajo jetonte me të, kishin një fëmijë, u ndanë dhe nuk shiheshin kohët e fundit. Ana tha se donte të largohej në Gjermani me fëmijën por nuk ishte e sigurt. Çdo ditë ajo i jepte fëmijën dhe ata luanin. Erdhi ne mengjes dhe e mori nga shtepia, me siguri i tha “hajde te shikojme dhite” se i donte shume dhite. Por ai do të kishte diçka tjetër në mendjen e tij. Ana jetonte në shtëpinë e gjyshit me fëmijën dhe ai vinte çdo ditë dhe e shihte”, tregon halla e saj.

Ajo thekson se 56-vjeçari e kishte kërcënuar edhe me telefon dhe i kishte thënë: “Ana mos më ço se do të vras ty dhe fëmijën dhe do të vritem edhe unë”. Kjo ka ndodhur rreth një muaj e gjysmë më parë”, thekson ajo.

“Nuk do të shkoj në varrimin e djalit tim”, tha babai i sulmuesit 56-vjeçar, duke theksuar se nuk kanë pasur asnjë kontakt vitet e fundit me djalin e tij.

“Une nuk di asgje. Nuk po flisja me djalin tim, as nuk e kisha parë nipin. Vetëm një i çmendur do ta bënte një gjë të tillë, por ai nuk ishte i çmendur. Unë nuk do të shkoj në varrimin e djalit tim”, tha babai i moshuar i sulmuesit.