BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po merr thika pas shpine nga Tirana

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po
x
BREAKING NEWS

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije peshkimi, por edhe me avionë civilë

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije
x
BREAKING NEWS

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së opozitës, nuk i kursehet ish-kryeministrit dhe Alibeajt

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së
x
BREAKING NEWS

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh prapaskenat dhe i del kundër ministrit: Ja sa agjentë kanë ardhur

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën ‘bombë’: Ja kush është qyteti që konsumon më shumë kokainë në Shqipëri

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe Biden"/ Rakipi pyet Fevziun për spektaklin që ka “mbërthyer” shqiptarët: Po largohen masivisht, kush ka mbetur është zhytur në kotësinë e Big Brother

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës amerikane plas deklaratën: Ka informacione që nuk janë publikuar dhe…

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës
x
BREAKING NEWS

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të flasësh!”/ Plas debati në studio, Rakipi kapet me Fevziun për naftën kontrabandë dhe oligarkët

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të
x

Aktualitet

"Do thellohet kriza, është dramë", analisti i kthehet pedagogut: Ja pse po bëhet, dalin dhe kakarisin këta…

"Do thellohet kriza, është dramë", analisti i kthehet

Analisti dhe pedagogu Fitim Zekthi kanë folur për amnistinë fiskale teksa deklaroi në studio se kjo lëvizje e qeverisë vjen si zgjidhje për problemet financiare që ka sjellë kriza.

“Kjo është dramë”, u shpreh Zekthi teksa i ftuar në emisionin ”Open”, tha se “Qeveria e bën për shkak të dështimit të rëndë ekonomik”.

Nga ana tjetër gazetari Dritan Hila u shpreh se gjithë bota është në një krizë ekonomike, duke konsideruar edhe çarjen e tubacioneve të gazit Nord Stream, që do të vështirësojne gjendjen në vende si Gjermania dhe Italia. Sipas tij vendit i duhen para dhe amnistia fiskale është një mënyrë e financimit të arkës së shtetit.

Pjesë nga debati: 

Zekthi: Nuk mendoj se Rama do shkojë deri te përplasja me BE për amnistinë fiskale. Qendrimet zyrtare nga ata janë këshilla të vjetra. Nuk do shkojë në përplasje të tilla sa Ramës ti shkundet kredibiliteti. Qeveria kërkon të zgjidhi hallet në këto mënyra, kjo është dramë. Këtu krimi emëron edhe njerëz në parlament. Jemi në një regjim ku qeverisja përbëhet nga krimi i organizuar. Kjo nuk bën dot amnisti pasi kjo e thellon gjendjen.

Hila: Ta lëmë lëshimin e frazave pa doganë. Dalin politikanët e rinj dhe kakarisin se duhen para për krizën, ku do i gjejmë?

Zekthi: Qeveria ka probleme serioze. Ky njeri mbolli hashashin, pastaj do ta legalizojë. Kjo qeveri që është mbartëse e këtyre vlerave, krimi, klientelizmi, kjo thotë se do bëjë amnisti se ka dështuar plotësisht në ekonomi. 1.4 % e kompanive ën vend marrin 41.5% të parave publike për investime.

Hila: Gjermania dhe Italia janë drejt krizës ekonomike, gjithë bota është në krizë, vendit i duhen para.