Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Drama e familjes shqiptare/ Babai kërcënon se do hedhë fëmijën nga dritarja po e dëbuan nga Gjermania

Postuar: 19/09/2018 - 23:01

Për shkak të dëbimit nga Gjermania, një baba kërcënoi të hedhë fëmijën nga dritarja.Kjo është drama e një familje shqiptare në Gjermani e cila po përballet me kthimin në vend.

Në një intervistë për Westdeutsche Zeitung, Andreas Pamp, Shefi i Departamentit të Migracionit, analizon incidentin.
Kreu i ri i Departamentit të Migrimit dhe Integrimit kaloi disa orë të mërkurën në mëngjes për të mbledhur informacione nga stafi i tij mbi vendosjen dramatike. Pastaj ai në interivstën e tij deklaroi se  kjo është sitatë e jashtëzakonshme.
 
Intervista
 
Z. Pamp, si janë punonjësit tuaj pas këtij incidenti?
 
një situatë e tillë nuk është e zakonshme dhe ekstreme për të.
 
A ishte dëbimi i pashmangshëm?
 
Dëbimi i planifikuar është një vendim i Zyrës Federale për Migracionin dhe Refugjatët, të cilën qyteti i Krefeld duhet të zbatojë dhe kështu nuk ka diskutim. Të gjitha mjetet juridike u shteruan nga të prekurit, por nuk ishin të suksesshëm. Kështu, familja nuk ka shanse për të drejtën e qëndrimit në Gjermani.
 
Shefi i migracioni gjermani
 
Si e vlerësoni faktin se deportimet sipas legjislacionit të ri të azilit po shkojnë pa paralajmërim?
 
Kjo është ajo që thotë ligjvënësi. Në raste të tjera, megjithatë, proceset kanë shkuar shumë më të qetë. Megjithatë, është e qartë se situata për njerëzit është shumë emocionale dhe pjesërisht e ngarkuar.
 
A janë kryer deportimet edhe në prani të punonjësve të Zyrës së Rendit Publik dhe policisë?
 
Kjo është një procedurë e standardizuar në të cilën ne përdorim kur jemi të detyruar të kryejmë një deportim sepse njerëzit më parë kanë refuzuar të largohen vullnetarisht.
 
Çfarë ndodh më pas me familjen?
 
Autoriteti i të huajve pritet të aplikojë për dëbim e babait. Si të vazhdohet në lidhje me nënën dhe fëmijët e përbashkët nga pikëpamja e ligjit të imigracionit është duke u rënë dakord midis departamenteve përgjegjëse

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 19:01

Në rrugën e “Elbasanit”, në një garazh, ka rënë zjarr në rrethana ende të paqarta.

Si pasojë është përfshirë nga flakët dhe është djegur një mjet në pronësi të shtetasit E.L

Postuar: 23/05/2019 - 18:40

Këtë të enjte janë sekuestruar 36 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar.

Postuar: 23/05/2019 - 18:37

 36 mijë gjimnazistë janë në ankth për mbarëvajtjen në provimet e Maturës Shtetërore.

Postuar: 23/05/2019 - 18:12

Në vazhdim të operacionit të policisë së Pordenone të Italisë ku u arrestuan 3 shqiptarë, pasi ak

Postuar: 23/05/2019 - 17:49

Dy ditë para protestës së opozitës, në godinat qeveritare kanë nisur masat paraprake për sigurimi

Postuar: 23/05/2019 - 17:37

Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe

Postuar: 23/05/2019 - 17:23

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri dhe Nënkryetari Denar Biba, pritën në