BREAKING NEWS

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e antimafias italiane, paralajmëron Artan Hoxha dhe zbulon emrin kush është ‘peshku i madh’

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e
x

Aktualitet

Dritë në fund të tunelit! Lajm fantastik nga spitalet Covid në Shqipëri

Dritë në fund të tunelit! Lajm fantastik nga spitalet Covid

Përgjysmohen shtrimet për koronavirus në spitalet COVID në Tiranë. Gazetari Erjon Skëndaj raporton nga spitali “Shefqet Ndroqi” duke dhënë lajme të mira se për më shumë se 48 orë nuk ka asnjë jetë të humbur nga COVID-19.

“Kjo mësohet nga burime brenda spitalit. Ulja e numrit të shtrimeve nga 250 në 6 dhjetor në 90 shtrim që ka sot aktualisht, ka të bëjë me uljen e vdekshmërisë. Kjo sipas mjekëve jep më shumë kohë që personeli shëndetësor të punojë me çdo pacient dhe ka të bëjë drejtpërdrejt me uljen e ngarkesës virale në dhoma.

Në dy spitalet e tjera në COVID 1 dhe 3 nuk ka informacion për vdekshmërinë, por kuptohet që fataliteteve është më i madh. Jemi në një situatë goxha shumë më të mirë se javët e para të dhjetorit. Kemi gati përgjysmim të shtretërve. Ka numër të ulët të urgjencave mjekësore. Në harkun e 24 orëve në sanatorium vijnë 5-7 urgjenca, në dy spitalet e tjera 10-12 urgjenca. Të tre spitalet COVID kanë diku 17 urgjenca ditore”, raportoi Skëndaj.

Më të lexuarat