BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x
BREAKING NEWS

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me deklaratën 'bombë': Së shpejti do të arrestohet një ish-kryebashkiak

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me
x

Aktualitet

Droga në ambiente të shkollave, eksperti kriminalistikës flet pa dorashka dhe ua plas të vërtetën institucioneve: Mos flini gjumë, droga shitet si rigon

Droga në ambiente të shkollave, eksperti kriminalistikës flet pa

Përdorimi dhe tregtimi i drogës tek fëmijët pranë ambjenteve të shkollave po kthehet në një problem mjaft shqetësues.

Ardhja e parave në shtëpi, mungesa e disiplinës janë faktorë të cilët ndikojnë në rritjen e këtij fenomeni duke shtuar dhe neglizhencën tek organet kompetente.

 

“Duhet të ndërhyjë shteti. Tjetri ta shet drogën në shkollë. I pinin cigaret mbrapa murit të shkollës. Duhet disiplinë. Ka detyrim shteti mos ta lëri drogën si rigon more.”- tha Rexhepi.

 

Ky opinion i tij u kundërshtua nga mësuesja, e cila tha se problemi është pak më i madh se kaq.

Pjesë nga biseda:

Irma Baki: Kërcënohen policët.

Artan Rexhepi: Ngrijë zërin ose lëri punën. Kam inteligjencë mbi mesataren i kuptoj ca gjëra.

Mësuesja: E kam në kuptim të përgjithshëm. Kërcënohen të gjithë. Ka një reagim komunitar, prindërit që ndihen të kërcënuar duhet të reagojnë. Nuk ndodh më që ne të disiplinojmë. Se përjashtojmë dot, një nxënës që pi cigare para syve të mi. Duhet të reagojmë si komunitet.

Rexhepi: E kanalizova te policia sepse atë mbuloj. Por nuk u zgjidh këtu problemi. Shteti i ka kapacitetet që mos afrohet miza.

Shteti ka për detyrë që të bëjë masa parandaluese. Duhet të ketë autoritet shteti. Një familje e mirë ndoshta ai nuk bëhet kontingjent

Tushe: Detyra jonë është të ndërgjegjësohen fëmijët tanë që  të bjerë kërkesa e fëmijëve. Është një rrugë efektive. Është e gabuar që mbivlerësimi që mund të zgjidhet vetëm me rrugën policore.