BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x
BREAKING NEWS

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh detaje nga marrëveshja për të cilin u negociua mbi 10 orë

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh
x
BREAKING NEWS

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe bën thirrjen e fortë

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe
x
BREAKING NEWS

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

A ka vdekur Talo Çela? SPAK bën lëvizjen që nuk pritej

A ka vdekur Talo Çela? SPAK bën lëvizjen që nuk pritej
x

Aktualitet

"Duhet ndryshim sistemi", ekspertja e ekonomisë s’i kursen ironitë: Rama i pari që korrupton (Video)

"Duhet ndryshim sistemi", ekspertja e ekonomisë s’i kursen

Ekspertja e Ekonomisë, Brisida Shehaj ka deklaruar se korrupsioni në Shqipëri është kthyer në një problem madhor, duke shtuar se reforma në drejtësi ka dështuar.

Sipas Shehajt paraja e pisët gjithashtu është një tjetër faktor që ka ndikuar në përkeqësimin e kësaj situate dhe se problemi kryesor i korrupsionit fillon që nga kryeministri për të vijuar në tej në nivelet më të ulëta.

“Problemi në Shqipëri, mendoj se është shumë keq. Pra kjo do të thotë se kemi një reformë në drejtësi të dështuar. Ndërkombëtarët duhet të bënin  vlerësimin e parave të tyre se si u ngrit dhe u bë kjo reformë. Ne ecim dështim pas dështimi. Këta tanët 220 mijë dollar i kanë kafe, pastrueset kanë më shumë lekë,  për Rozetën është fjala, patjetër. Këtu tek ne drejtësia bën shoë dhe jo drejtësi. Duhet ndryshim sistemi dhe jo një arnim. Pra një pikë apo dy pikë përmirësim është shumë skandaloze. Këtu problem është shumë i madh sepse paraja e pisët është rrënjosur thellë dhe dëmet do të jenë afatgjatë. Shqipërisë problemi i vjen nga sistemi, nga koka, drejtuesi. Kur t’i dëgjon që kryeministri arrin të korruptojë deri në nivele të tilla, nuk kemi ç’të themi”, u shpreh ajo.