BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x

Aktualitet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet nga reparti i Balistikës ku po hetohet vrasja e Aleksandër Sadikajt (FOTO)

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

Duket si sapun por është tritol dhe është sjellë në spektrin e analizave kimike për ta analizuar për llogari të hetimit për lëndët plasëse , aty ku sillen edhe elementë që ngelen nga një shpërthim.

Aktualisht, Balistika dhe Kimia po trajtojnë së bashku vrasjen me shpërthim të Aleksandër Sadikaj, i cili u masakrua për vdekje nga një sasi tritoli, raporton gazetarja Anila Hoxha nga sektori i ekzaminimeve kimike në Institutin e Policisë Shkencore.

“Caktohet me hamendje se sa është sasia. Në këto raste ekipi është miks sepse duhet secili që të kërkojë çfarë ndodh dhe cilët janë ato element që duhen vlerësuar”, thotë eksperti Niko Brahimaj.

Mes dhjetëra krimeve nisur nga më banalet dhe që klasifikohen për motive të dobëta deri tek më të sofistikuarat , sigurimi i provës në vendngjarje konsiderohet si momenti më i rëndësishëm dhe i papërsëritshëm.

Të parat që kërkojnë ekspertët e Institutit të Policisë Shkencore janë gjurmët e gishtave që në shumë raste janë gjetur në bishta cigaresh dhe në të tjera edhe në rrobat e viktimës. Në Shqipëri policia disponon gjurmët papilare të 450 mijë shtetasve shqiptarë, të daktiloskuar gjatë ndalimit apo arrestimit për vjedhje grabitje vrasje e vepra të tjera të kartelizuara.

Këto gjurmë kanë një numër unik kriminal, ndërkohë që nuk lejohet tërheqja e gjurmëve që qytetarët kanë dhënë për tu pajisur me karta identiteti

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet

“Duket sapun, por është tritol”/ Anila Hoxha nxjerr pamjet