BREAKING NEWS

“Televizionet shqiptare paguhen nga rusët”, Ngjela jep alarmin dhe paralajmëron: SHBA e pranoi, nuk flasin me emra, por...

“Televizionet shqiptare paguhen nga rusët”, Ngjela jep alarmin
x
BREAKING NEWS

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të energjisë, ERE del me njoftimin e papritur

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të
x
BREAKING NEWS

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë pritet të ndodhë nesër

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje të reja nga biznesi i Vis Martinajt: Kishte lidhje me elementë të botës së krimit në të gjithë Shqipërinë, fitimet rriteshin për shkak të...

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i publikon fotot e Vis Martinajt

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i
x
BREAKING NEWS

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia
x
BREAKING NEWS

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat janë kriteret për tu bërë efektiv policie

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat
x

Aktualitet

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë Shqipërisë, anija cisternë dhe shoqëruesi i saj misterioz po i drejtohen...

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë

Rusia vijon të provokojë NATO-n në Mesdhe. Dy anije të tjera të flotës së saj po drejtohen për në ujërat që lagin dhe brigjet e Shqipërisë. Njëra është furnizuesi “Akademik Pashin”, një anije cisternë e paarmatosur, e cila në të kaluarën ka kryer misione spiunazhi, e fotografuar të hënën pranë qytetit Dover në Britani të Madhe.

Mjeti tjetër lundrues është një njësi ushtarake që lundron pa transmetues pozicioni dhe nuk është identifikuar. Raportimi vjen nga media e njohur italiane “La Repubblica” që shkruan se përgjatë viteve të kaluara “Akademik Pashin” është shoqëruar shpesh nga kryqëzori me fuqi bërthamore, “Pjetri i Madh”, një kolos sovjetik i mbushur me raketa.

Mjeti lundrues i gjatë 250 metra, 3 ditë më parë ka lënë portin Severomorst, në portat e Arktikut. Aviacioni britanik dërgoi një avion për të vëzhguar lëvizjet, duke nxitur një reagim të avionëve luftarakë ruse që e detyruan të largohej nga qiejt e bazës.
Sajti i specializuar për lundrimet “Covert Shores” që identifikoi anijen cisternë dhe shoqëruesin e saj misterioz në kanalin mes Britanisë dhe Francës, shpjegon se ata po I drejtohen ngushticës së Gjibraltarit në ditët e ardhshme.

“La Repubblica” shkruan se me shumë gjasa do të zëvendësojnë luftanijen tjetër ruse “Marshallin Ustinov” të Flotës së Veriut, e cila prej 8 muajsh patrullon ujërat mes Sirisë dhe Sicilisë. Kështu Mesdheu prej muajsh është shndërruar në një front të dytë të luftës në Ukrainë, ku ushtarët rusë dhe ata të aleancës ushtarake NATO përballen në një distancë të afërt.

Moska ka grumbulluar një flotë të paprecedentë, jo shumë larg Shqipërisë, me dy luftanije, disa avionë lufte, dy fregata, një anije të vogël lufte, të paktën 2 nëndetëse dhe 3 anije spiune.