BREAKING NEWS

A do shkarkohet Ilir Meta? Pandeli Majko tregon dy arsyet pse mazhoranca është e lëkundur

A do shkarkohet Ilir Meta? Pandeli Majko tregon dy arsyet pse mazhoranca
x

Aktualitet

Dy ngjarjet njëra pas tjetrës që tronditën vendin, gazetari Elton Qyno zbulon detaje: Vrasja e dy biznesmenëve në Laç nuk ka lidhje me tritolin te “Victoria”, Ervin Mata u paralajmërua

Dy ngjarjet njëra pas tjetrës që tronditën vendin, gazetari

Gazetari Elton Qyno gjatë bisedës në studion e Report TV, teksa fliste për atentatin me dy viktima në Laç dhe për tritolin e ndodhur në hotelin e Ervin Matës, u shpreh se këto ngjarja nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën.

Qyno, tha se ngjarjet kanë ndodhur në një kohë shumë të shkurtër mes njëri-tjetrit dhe kjo gjë nuk të bën të mendosh se kanë qenë në kundërpërgjigje. Ai shtoi se atentati i Laçit, ku mbetën të vdekur dy biznesmenët Bujar (Hasani) Lika dhe Paulin (Gjergji) Markaj, ka qenë i shumë përgatitur, ndërsa ai kundër Matës ka qenë një paralajmërim tinëzar.

“Nuk kanë lidhje me njëri-tjetrin. Kemi të bëjmë me një atentat të mirëorganizuar në Laç dhe me një hedhje tinëzare, një paralajmërim në Tiranë. Pak minuta pas atentatit, erdhi shpërthimi në hotelin e Matës dhe kjo gjë të bën të mendosh se nuk është një kundërpërgjigje,”– tha Qyno ndër të tjera.

Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e të shtunës rreth orës 21:40, kur në një hotel në autostradën Laç-Mamurras, u dëgjuan një seri të shtënash. Për pasojë, ndërroi jetë në vendngjarje, Bujar Lika, 37 vjeç dhe u plagosën Paulin Gjergji, 53 vjeç dhe Kreshnik Tusha 21 vjeç.

Gjergji dhe Tusha u transportuan në Spitalin e Traumës në Tiranë, por 53-vjeçari nuk mundi të shpëtojë. Tusha, dyshohet se është njëri prej atentatorëve, por ende nuk dihen motivet e vrasjes. Ai ndodhet në spital me një plumb në këmbë, ndërkohë që ende nuk ka treguar versionin e tij për këtë ngjarje.

Ndërkohë Report TV ka publikuar se atentatorët kanë qenë katër persona, të veshur si policë. Paralelisht me atentatin në Laç, ndodhi edhe një shpërthim me tritol tek hoteli “Victoria” në Tiranë, që është në pronësi të Luan Matës, babait të Ervin Matës. Ngjarja në fjalë kaloi me dëme material.