BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e objektit të shkatërruar, dyshohet se...

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen
x

Aktualitet

“E di shumë mirë se çfarë janë”/ Artan Hoxha rrëfen eksperiencën e tij si emigrant në Greqi dhe shpërthen i revoltuar: Po më qelbësira janë bërë ca...

“E di shumë mirë se çfarë janë”/ Artan

Gazetari Artan Hoxha vazhdimisht e bën publik mendimin e tij për popullin grek. Nisur edhe nga eksperienca e tij në këtë shtet si emigrant, Hoxha nuk ngurron t’i quajnë grekët racistë, madje të shoqëruara edhe me tone mllefi.

Mirëpo në një postim në rrjetet sociale një qytetar i shkruan se të gjithë jemi nga pak racistë dhe grekët janë etnocentrista, pra besojnë se janë të zgjedhur nga një kulturë superiore.

“Nje qartesim dhe saktesim duhet bere njeher e mir. Greket me ne nuk kane qene dhe sjane rracista por etnocentrista. Pra besojne se jane te zgjedh nga kulture superjore dhe jane me te avancuar se ne. Dhe kjo sdo shume mendje se dihet. Po ashtu edhe ne mes shqiptareve e kemi kte kur dikush mendon se esht me i mire se tjetri. Pra ska lidhje rracizmi. Esht krejt tjeter gje. Jemi nje shtet pa moral qytetar dhe ndaj greket dhe cdo komb na trajton sic kane oreksin. Kaq esht e tera.”, i shkruan komentuesi.

Pas këtij komenti i menjëhershëm ka qenë reagimi i gazetarit Artan Hoxha.

“Shume i qarte ishe, jo ve po kokove….

Kam qene emigrant per disa vite ne Greqi dhe e di shume mire se cfare jane… jane rraciste dhe rraciste te ndyre, dhe sidomos ndaj shqiptareve.. nuk po them cfare bejne ndaj sirianeve, pakistanezeve e aziatikeve myslimane….

Nga u buron dhe pse u buron racizmi eshte teme e gjate dhe nuk ndermend ta shpjegoj ketu…

Por me qelbesira rraciste jane bere ca shqiptare greqishtfoles qe kane marre pasaporte greke per sherbime te vecanta dhe na e shfaqin ate cdo dite…”, i përgjigjet Hoxha.

“E di shumë mirë se çfarë janë”/ Artan

 

Më të lexuarat