BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Aktualitet

E frikshme/ Gazetari shqiptar ngre alarmin: Në zonën që ra tërmeti ka armë nukleare, është bazë e NATO-s

E frikshme/ Gazetari shqiptar ngre alarmin: Në zonën që ra

Abdylvehab Ejupi, është një nga gazetarët e pakët shqiptarë në Turqi. Ai punon për televizionin turk 'TRT', nga ku ka treguar gjëndjen alarmante që po përjeton vendi pas tërmeteve të fuqishme. Mbi 12 milionë banorë sipas gazetari janë duke qendruar në qiell të hapur për shkak të shembjes ose dëmtimit të banesës.

Epiqendra e tërmetit, sipas Ejuqit, është në një qytet me ndërtime të vjetra dhe jo shumë cilësore. Sipas tij, kjo mendohet të jetë edhe arsyeja se përse shumë ndërtesa janë shembur, ndërsa ndërtimet e reja kanë qendruar në këmbë. Ekipet e kërkim-shpëtimit sipas gazetarit shqiptar po punojnë papushim, ndonëse shancet për të mbijetuarit bëhen edhe më të vështira.

“Çdokush ka një familjar nën rrënoja.Çdo sekondë e kaluar ul shpresën për të mbijetuar. Pamjet janë si të filmave post apokaliptik, fjalët janë të pakta për të përshkruar dhimbjen që njerëzit në Turqi ndjejnë. Është zona më pak e zhvilluar. Vetëm 15 vitet e fundit ka filluar të zhvillohet.

Të gjitha operacionet ushtarake edhe në Irak, edhe në Siri, janë zhvilluar nga ajo zonë. Aty është baza e NATO-s. është zonë shumë e ndjeshme edhe në aspektin atomik, aty ka armë nukleare. Përveç faktorik sizmik, është dhe ai gjeopolitik që ka ndikuar” – tha gazetari

Më të lexuarat