BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Aktualitet

E frikshme/ Si u shmang tragjedia në Kosovë, dy avionë me 300 persona rrezikuan përplasjen. Zbardhen detajet e rënda: Ata u njoftuan të alarmuar...

E frikshme/ Si u shmang tragjedia në Kosovë, dy avionë me 300

Një epsiod tragjik është shmangur të ndodhë më datën 24 shkurt të këtij viti në Kosovë. Dy avionë pasagjerësh me 300 persona në bord kanë rrezikuar përplasjen në hapësirën ajrore mbi Ramoc të Gjakovës.

KlanKosova shkruan se ishte avioni i linjës Prishtinë-Malmo, ishte ai i cili për pak sa nuk u përplas me avionin e linjës që vinte nga Dyseldorfi.

Sipas të dhënave të publikuara rreth një muaj pas incidentit, Agjencia e Shërbimit të Navigimit Ajror nuk e kishte vënë re se dy avionët ishin duke lëvizur në të njëjtin drejtim.

Ata u njoftuan të alarmuar nga kontrollorët e Republikës së Shqipërisë, të cilët raportuan kolegët nga Kosova se diçka nuk po shkonte në rregull me avionët e linjës “GP Aviation” nga Bullgaria dhe “Trade Air” nga Kroacia.

“Të gjendur nën habi para këtij fakti, kontrollorët që nuk kishin vërejtur se aeroplanët po ecnin në trajektore të njëjtë, u vonuan dhe nuk reaguan.

Por aksidenti fatmirësisht u shmang falë sistemit të radarit brenda aeroplanit, TCAS, i cili aktivizohet vetëm në rastin kur aeroplanët shkojnë drejt përplasjes”, shkruan KlanKosova.

Ky sistem alarmi ka tre sinjalizime, i pari është në largësinë prej 304.8 metra, i dyti në 243.84 metra dhe i fundit, i cili në fakt u ndez në këtë rast dhe që ndizet vetëm në shkallën më të rrezikshme afër përplasjes, pra kur aeroplanët ndodhen në largësi prej 182.88 metra.

Një hetim ka nisur për rastin nga autoritetet kosovare, ku është bërë pezullimi i dy kontrollorëve përgjegjës deri në përfundim të hetimeve.