BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Aktualitet

“Edhe gjermanët të pakënaqur nga pensionet”, juristi i njohur zbulon detajet: Emigrantëve shqiptarë u del shume...

“Edhe gjermanët të pakënaqur nga pensionet”, juristi

Juristi Rafael Todhe me një lidhje me SKYPE nga Gjermania për  një emision televiziv, tregoi se si funksionon skema e pensioneve në Gjermani për shqiptarët.

Ai theksoi se janë shumë pak shqiptarët që emigrojnë në Gjermani dhe interesohen për pensionet, të cilët janë kryesisht të kualifikuar, ndërsa personat e tjerë mbeten të painteresuar.

Sipas tij vitet e punës në Shqipëri nuk ndikojnë aspak në pensionet gjermane, duke shtuar se edhe vetë gjermanët janë të pakënaqur nga pensionet që marrin.

Gazetarja: Shqiptarët janë të interesuar vetëm të gjejnë një vend pune, apo dhe për pensionin?

Rafael Todhe Personat e kualifikuar janë të interesuar dhe për pensionin. Personat e tjerë kanë shumë pak informacion për pensionin. Për më tepër që shumica janë dhe vitet e fundit në Gjermani, kanë ardhur në moshë të madhe, dhe pensioni nuk është i kënaqshëm sa mendojnë.

Gazetarja: Sa paguan një shqiptar mesatarisht?

Rafael Todhe: 18.6% të pagës bruto, gjysmat vetë, gjysmat punëdhënësi.

Gazetarja : Kemi marrëveshje me Gjermaninë?

Hado: Po ka 5 vjet që ka hyrë në fuqi.

Rafael Todhe: Ka hyrë në fuqi në 1 dhjetor 2017-të. Nuk besoj se është kjo arsyeja që personat ndikohen të vijnë në Gjermani, nuk e dinë si funksionon. Ajo bëhet në mbledhje pikësh, që ndryshojnë nga viti në vit. Vitet e punës në Shqipëri ndikojnë për të mbushur vitet e punës.

Gazetarja: Sa është mosha mesatare?

Rafael Todhe: Nuk mund ta them në përgjithësi, por ka shumë persona që vijnë mbi moshën 40-vjeç, duke menduar që Gjermania e ka pensionin mesatar 1360 euro në muaj. Normalisht llogaritet që për të dalë në pension duhen 35 vite ose 45 vite.