BREAKING NEWS

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik: Krenarë, por kujdes se shikoni ç’po ndodhet në... (Foto)

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik:
x

Aktualitet

Efektet anësore të vaksinës anti-COVID, specialistja e ISHP-së tregon cilat janë dy shenjat që mund t’ju shfaqen pas injektimit

Efektet anësore të vaksinës anti-COVID, specialistja e

Iria Prezja, specialistja e Institutit te Shendetit Publik (ISHP), ka dhënë më shumë informacion për situatën e vaksinimit dhe për ardhjen e vaksinave të reja në Shqipëri duke zbuluar me shifra sa vaksina janë bërë deri më tani për secilin grup.

“Të vaksinuarit: Personeli shëndetësor,(grupi i parë i vaksinuar): 36 mijë të vaksinuar; Arsimtarët: 25 700  të vaksinuar; Forcat e policisë: 7890 të vaksinuar; Mosha e tretë: 162 mijë të vaksinuar ose më shumë; Punonjës të medias dhe gazetarë : 416 të vaksinuar,” deklaroi Prezja.

Prezja se proçesi është shtrirë në të gjithë vendin për gati 2 muaj dhe se vaksinimi po kryhet në qëndrat shëndetësore.

“282 mije doza jane perdorur per popullaten deri me tani. Grupi i fundit që është vaksinuar ka qënë ai i forcave të policisë,” tha specialistja e ISHP-së.

Ajo shtoi se këto vaksina i përkasin AstraZeneca, Phizer/Biontech, vaksina ruse dhe së fundmi ka mbërritur një sasi e konsiderueshme e vaksinës kineze.

E pyetur mbi vazhdimin e proçesit të vaksinimit dhe efekteve anësore, ajo shtoi se në një plan të hartuar parashikohet vaksinimi i popullsisë në 14 muaj dhe përsa i përket grupmoshave,do të vazhdohet me moshën 60+. Për efektet anësore të shfaqura deri më tani ajo është shprehur se nuk ka patur efekte anësore.

“Mund të ketë pak skuqje të vendit të injektimit të vaksinës ose pak temperaturë e cila zgjat vetëm një ditë, shtoi ajo.