BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ngjarja në Përmet/ Pushimet kthehen në tragjedi, 24-vjeçari vrau nënën 4 ditë pasi u rikthyen në Shqipëri

Detaje të reja nga ngjarja në Përmet/ Pushimet kthehen në
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes
x
BREAKING NEWS

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen e konfliktit dhe i kërkojnë Vuçiçit të ulë tensionet

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen
x
BREAKING NEWS

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë, çfarë misteri fsheh vizita e tij?

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë,
x
BREAKING NEWS

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e tij

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e
x
BREAKING NEWS

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit, kinezët provokojnë amerikanët

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit,
x
BREAKING NEWS

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x

Aktualitet

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me deklaratën shokuese dhe iu ‘pret’ shpresat shqiptarëve ilegal: Ndalojini dhe kthejini pasi janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me

Kryeminsitri Rama në vizitën zyrtare në Britani të Madhe me ftesë të homologut të tij, është shoqëruar edhe nga një pjesë delegacioni të ministrave shqiptarë.

Ministri I Brendshëm, Bledi Çuçi sëbashku me të tjerë kolegë kanë mbështetur  zyrtatër diplomatic kanë pranuar se qytetarët e tyre që vijnë në Britani me varka të vogla po “manipulojnë sistemin”.

Ato mbështesin legjislacionin e kryeministrit Rishi Sunak për të trajtuar krizën e Kanalit.

Gjatë një takimi të nivelit të lartë u tha se kishte një përpjekje të vazhdueshme nga shtetasit shqiptarë për të shfrytëzuar ligjet e imigracionit në Evropë, me Britaninë aktualisht një fokus kryesor.

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman u takua me ministrin e Brendshëm shqiptar Bledar Cuci, i cili tregoi se bashkatdhetarët e tij “po luanin me sistemin”, tha një burim qeveritar, shkruan Daily Mail.

Ata shtuan: “Ministri tha se ai ishte një mbështetës i madh i projektligjit “stop the boats” dhe ishte shumë i nevojshëm… Kjo do të sillte një ndalesë për bashkatdhetarët e tij që manipulonin sistemin e Mbretërisë së Bashkuar.”

Ai tha se shqiptarët ishin shumë të zgjuar dhe se ata gjejnë mënyra për të kapërcyer sistemet e vendeve dhe e kishin bërë atë në të gjithë Evropën, në Francë dhe të tjera vende.

Pothuajse 13,000 shtetas shqiptarë kaluan Kanalin me anije të vogla vitin e kaluar, nga vetëm 800 në 12 muajt e mëparshëm.

Shumë prej tyre parashtrojnë kërkesa për azil në Britani.

Shifrat e publikuara në fillim të këtij muaji treguan se pretendimet për skllavërinë moderne arritën një rekord të lartë vitin e kaluar, të nxitura nga një rritje e madhe e aplikimeve në Shqipëri.

Komentet e ministrit shqiptar vijnë pasi ambasadori në Britani pranoi se emigrantët nga vendi i tij po “shtiren” si viktima të skllavërisë moderne