BREAKING NEWS

'Do ta vras burrin e motrës e do të bëj s*ks në prezencën tënde', si e kërcënonte 35-vjeçaren autori i krimit mizor

'Do ta vras burrin e motrës e do të bëj s*ks në
x
BREAKING NEWS

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën Botërorit të Katarit

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën
x
BREAKING NEWS

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh prapaskenat e vendimit të papritur

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh
x
BREAKING NEWS

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa të futem në garë

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa
x
BREAKING NEWS

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja: Autori shkoi pak ditë para për të studiuar vendin ku do ekzekutonte Briken Sanajn, u gjobit edhe nga policia, por...

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja:
x
BREAKING NEWS

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë bashkëpunëtorët e Putinit, zbardhet arsyeja e fortë

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë
x
BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x

Aktualitet

Ekspertët ngrenë alarmin: Të dhënat e shqiptarëve janë degjeneruar, nuk dihet në duart të kujt janë

Ekspertët ngrenë alarmin: Të dhënat e shqiptarëve

Përgjatë ditëve të fundit një llogari në Telegram, e quajtur “Homeland Justice” ka publikuar informacione sensitive, listën e plotë të e-maileve të ish-drejtorit të Policisë së Shtetit, Gledis Nano, si dhe të dhëna të tjera në lidhje me të, të gjitha hyrje-daljet e tij të regjistruara në sistemin TIMS, fotot e tij, të dhënat personale, pasaportat e tij ndër vite si edhe patenta. “Homeland justice” ka publikuar listën e personave të shpallur në kërkim nga policia e Vlorës dhe Tiranës. Aty publikohen informacione të ndjeshme, raporte dhe të dhëna të ndryshme. Por sa është kërcënuar siguria jonë kombëtare?!

Për emisionin “Vetting” ekspertët janë shprehur se të dhënat e shqiptarëve tashmë janë në duar të personave të panjohur dhe nuk dihet se për çfarë qëllimi mund të përdoren.

“Shtetasit shqiptarë sot nuk dinë se në cilin server në botë i kanë gjurmët e gishtave, të dhënat personale të tjera, gjeneralitete, fotografitë e tyre, ID, targat dhe gjithcka dhe që nga këtu fillon siguria kombëtare, nga të dhënat personale të shtetasve,” u shpreh eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuco.

Ekspert i sigurisë, Ergys Muzhaqi thekson se të dhënat e shqiptarëve tashmë janë në duar të personave të panjohur: “Të dhënat e qytetarëve shqiptarë janë degjeneruar, duke nisur nga sistemi i patronazhistëve me vjedhjen e informacionit që kishim për të dhënat personale, familjare, e më pas u vazhdua me numrat e telefonit, me targat e makinave e me informacione të kësaj natyre, që këtu të dhënat e qytetarëve shqiptarë nuk ishin të rrezikuara por ishin totalisht të ekspozuara. Tashmë nuk bëhet më fjalë më për rrezik, janë në duar minimalisht të panjohura, ose zyrtarisht me bazë të hakerave në shtetin e Iranit”.