BREAKING NEWS

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron jetë e mitura

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron
x
BREAKING NEWS

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora: Asgjë nuk mund të na ndalojë

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora:
x
BREAKING NEWS

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush
x
BREAKING NEWS

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin, paralajmëron momentin e shumëpritur nga shqiptarët: Është koha që kërkon shpagimin moral ndaj gjithkujt që...

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin,
x
BREAKING NEWS

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet emocionuese dhe jep mesazhin e FUQISHËM

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej drejt Tiranës, reagon Policia

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej
x
BREAKING NEWS

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i njohur plas ‘bombën’ për Presidentin: Ja si Ilir Meta vidhte lekët me thasë!

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i
x
BREAKING NEWS

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër kthesë, kamerat e sigurisë rrëzojnë truprojën dhe zbulojnë të vërtetën, hidhet dritë mbi atë çfarë ndodhi në orët e vona

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër
x

Aktualitet

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuça tregon pse po ndodhin krimet e rënda në Shqipëri

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuça tregon pse po ndodhin

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuça është i mendimit se krimet e rënda që po ndodhin në Shqipëri po vijnë si rrjedhojë e të metave që ka prej vitesh sistemi penal.

Ai mori shkas nga vrasja e nënkomisarit Saimir Hoxha nga 21-vjeçari Aldi Rama për të kujtuar të ashtuquajturat “4 cikle kriminologjike shqiptare”.

Për ciklin e parë Karamuça tha se bëhet fjalë për “ciklin familjar” që ka dështuar.

“Këtij autorit [Aldi Rama] i ka dështuar, sepse i janë divorcuar prindërit… ka pasur trauma,” – konkretizoi eksperti.

Për ciklin e dytë Karamuça përmendi “ciklin e mbështetjes sociale”, që nënkupton kontrollin, dhe mbështetjen nga institucionet. Eksperti kujtoi se institucionet mund ta kishin drejtuar më mirë në jetë 21-vjeçarin me edukim, mbështetje sociale, apo dhe profesionalizim.

Në ciklin e tretë Karamuça përmendi “ciklin e kriminalitetit”, faktin se Rama ishte përsëritës në shkeljen e ligjit, kishte hyrë dhe dalë nga burgu dhe pavarësisht kësaj nuk kishte mbikëqyrje apo më shumë vëmendje ndaj tij.

“I katërti më pas, është cikli i drejtësisë penale, kemi bërë reformë në drejtësi por jo në drejtësi penale, të gjitha këto krime që kanë ndodhur janë si pasojë e të metave që çalojnë në të gjithë këtë sistem penal që kemi sot,” – theksoi Karamuça për Euro News Albania.