BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Aktualitet

Eksperti i njohur: Vdekja e 4 turistëve është ngjarje shumë enigmatike, që nuk ka ndodhur ndonjëherë në vendin tonë! Ja çfarë mund ta ketë shkaktuar tragjedinë! Duhet të kontrollohen komunikimet e rusëve me...

Eksperti i njohur: Vdekja e 4 turistëve është ngjarje shumë

Fatjon Softa, ekspert sigurie, u shpreh  se vdekja e 4 turistëve rusë “është ngjarje shumë enigmatike, që nuk ka ndodhur ndonjëherë në vendin tonë”.

“Sa i përket mostrave të ujit, duhen marrë nga Instituti i Higjienës dhe jo punonjësit e policisë. Por, më duket e çuditshme që ndiqet pista e klorit, pasi si substancë është i rrezikshëm, por i tretur në ujë nuk përbën shkallë të madhe rrezikshmërie. Më tej, kemi të bëjmë me 4 njerëz, dy meshkuj dhe dy femra, në grupmosha të ndryshme, që nuk mund ta kenë të njëjtë reagimin ndaj një gazi apo substance. Nëse kthehemi për të marrë prapë mostra uji, atëherë ekspertiza mjeko-ligjore ka qenë e pamjaftueshme. Mostrat nuk janë më të vlefshme nëse kthehesh pas shumë orësh”, u shpreh Softa.

Sipas tij, mund të jenë përdorur elementë biologjikë: “Unë mendoj se mund të jenë përdorur elementët biologjikë. Policia shqiptare nuk ka detektorë për t’i gjetur këto elementë. Edhe në rastet që kemi dëgjuar me liderin e opozitës në Rusi, janë kryer analizat në laboratorët e Gjermanisë. Në raste të tilla, duhet të bashkëpunojmë me partnerët ndërkombëtarë. Përgjigjet duhet të vijnë shpejt, pasi do të dëmtohet turizmi ynë duke qenë se rusët po vijnë në vendin tonë shpesh”.

Në fund, Softa nënvizoi se “duhet të kontrollohen edhe komunikimet elektronike që turistët kanë pasur, që hetimi të bëhet më i plotë”, deklaroi eksperti në “Debat”.

Më të lexuarat