BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x
BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x
BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x

Aktualitet

Ekzekutimi i biznesmenit Demir Backa në Fier, Shemsi Prençi nxjerr detajet e rëndësishme: E kam njohur vet të ndjerin!

Ekzekutimi i biznesmenit Demir Backa në Fier, Shemsi Prençi nxjerr

Qyteti i Fierit u trondit mbrëmjen e ditës së shtunë nga ekzekutimi i biznesmenit Demir Backa. Ai nuk ia doli do t’i mbijetonte plagëve dhe u nda nga jeta në moshën 57-vjeçare.

Pista e vrasjes së tij lidhet me të kaluarën me pikëpyetje të Demir Backës. Vëllai i tij Medi Beçka u vra në masakrën e Selenicës në vitin 1997. Demiri së fundmi ishte konfliktuar me një ndër personat me influencë të Fierit, nuk përjashtohet si pistë.

Vrasja e tij u komentua ditën e sotme në emisionin “Shqipëria Live” nga ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi. Ky i fundit tha se e njihte të ndjerin dhe se ai ishte “një biznesmen pa konflikte dhe i ndershëm”.

“E kam njohur të ndjerin, një biznesmen pa konflikte dhe i ndershëm. Rrugët e biznesit të takojnë me njerëz të ndryshëm, por ai nuk ka pasur probleme që kur i vranë të vëllanë në vitin 1997. Unë kam drejtuar policinë e Fierit në vitin 2009 dhe nuk ka qenë biznesmen problematik”, tha Prençi.

Ai u shpreh se vetëm gjatë vitit 2021 janë realizuar 22 raste, 22 atentate të tipit mafioz.

“Pavarësisht se kemi të bëjmë me vrasës me pagesë, konflikte mes biznesmenëve apo grupeve kriminale. Në atentatin e Backës qenë përdorur dy lloj armë zjarri, të shtëna me pistoletë dhe kallashnikov, dhe drejtuesi i mjetit që ka larguar atentatorët. Pa harruar që mund të ketë qenë dhe një makinë tjetër për t’u ardhur në ndihmë atyre. Duke realizuar ngjarjen kriminale dhe rezultatin e atentatit, grupi i ekzekutimit ka qenë 3 persona dhe grupi mbështetës 2 persona”, tha Prençi.

Më të lexuarat