Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ekzekutimi i Jurgen Kurtit, dalin të tjera detaje tronditëse

Postuar: 26/03/2019 - 20:43

Tre të ndaluarit nga policia për vrasjen e Jurgen Kurtit një javë më parë kanë pranuar tashmë para oficerëve të policisë gjyqësore se e kanë kryer krimin. Gjatë deklaratave të tyre ka dalë edhe një person tjetër, i cili luante rolin e koordinatorit dhe personit që ka marrë porosinë. Ky i fundit është në arrati dhe po kërkohet nga policia.
 
Dyshohet se grupi i vrasësve ka marrë rreth 30 000 euro për ekzekutimin e Jurgen Kurtit. Sipas burimeve këto dyshime shtohen edhe nga disa telefona celular të kushtueshëm dhe të koduar që iu gjetën Olsi Qalliajt, Elsi Levendit dhe Alesio Berberit.
 
Bëhet fjalë për 5 celulare që secili kushton rreth 2 mijë euro dhe që e kanë vështirësuar përgjimin e policisë. Veç tre të arrestuarve dhe një i katërt u shpall në kërkim si autorë të vrasjes së Jurgen Kurtit, mbrëmjen e 18 marsit në kryeqytet.
 
Pasi kanë marrë porosinë përmes personit që koordinonte grupin, ata janë vënë në ndjekje të Jurgen Kurtit duke vëzhguar çdo lëvizje të tij. Dyshohet se ata e kanë ndjekur edhe në lokalet e natës që frekuentonte Kurti gjatë periudhës para vrasjes poshtë shtëpisë.
 
Grupi ka vëzhguar zonën për të parë se ku kishte kamera dhe nga ku mund të largoheshin pas kryerjes së vrasjes. Në fund kanë gjetur si vend të përshtatshëm pikërisht rrugicën para pallatit, e cila i mundësonte daljen e shpejt në rrugë kryesore, ndërkohë që mungonin edhe kamerat.
 
Gjatë dy javëve ata e kanë ndjekur Kurtin, ndërsa gjetën momentin për t'a vrarë mbrëmjen e 18 marsit për të goditur, në një orar që në zonë nuk ka shumë lëvizje. 
 
Të ndaluar për vrasjen e Jurgen Kurtit
-Esli Levendi 21 vjeç
-Alesio Berberi 33 vjeç
-Olsi Qalliaj, 22 vjeç
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 12:07

Shpëtohen tre turistë gjermanë të bllokuar në kanionin e Gjipesë në Himarë.Mësohet se dy vajza dhe një burrë ishin bllokuar në kanion gjatë natës.Ata kishin dhënë alarmin SOS për të kërkuar ndihmë.

Postuar: 17/07/2019 - 10:59

Një copë masive e akullit do të riformojë bregdetin e botës më shpejt se sa është parashikuar.

Postuar: 17/07/2019 - 10:43

Dy inspektorë taksash janë arrestuar ditën e sotmë në Shkodër, ndërsa një i tretë është shpallur

Postuar: 17/07/2019 - 10:35

Detaje të reja kanë dalë shpërthimi në Selenicë të Vlorës, ku janë plagosur Mimoza Selimi dhe Rex

Postuar: 17/07/2019 - 10:16

Policia e Mirditës ka arrestuar tre persona të shpallur në kërkim për disa vepra penale.

Postuar: 17/07/2019 - 10:03

Niset drejt spitalit të Traumës në Tiranë, 67-vjeçari i cili u godit me sëpatë nga i biri mëngjes

Postuar: 17/07/2019 - 09:21

Sot rreth orës 08:00 në lagjen “Xhevdet Nepravishta” Lushnje, shtetasi D.V, 30 vjeç,