BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Aktualitet

“‘Encrochat’ zbuluan 6 grupe kriminale”/ Lorenc Vangjeli zbardh detaje të reja nga përgjimet e autoriteteve franceze: ‘Metamorfoza’ u veçua në akuzën për vrasje

“‘Encrochat’ zbuluan 6 grupe kriminale”/ Lorenc Vangjeli

Analisti Lorenc Vangjeli në emisionin ‘Kontrast’ në Report Tv ka zbuluar detaje në lidhje me përgjimet nga autoritete franceze të komunikimit të grupeve kriminale nëpërmjet rrjetit ‘EncroChat’, që çoi në operacioni Metmorfoza në Shqipëri.

Sipas Vangjelit ka një dosje voluminoze për trafikun e drogës dhe bëhet fjalë për zbulimin e 6 grupeve kriminale, nga të cilët është veçuar Metamorfoza, në akuzën për vrasje. Sipas Vangelit brenda një viti janë regjistruar 100 mln para cash dhe asete të kapura nga këta grupe kriminale.

‘Me lulëzimin dhe fuqizimin e grupeve kriminale, ata krijuan mundësi financiare në tregun e kokainës. Tashmë shqiptarët janë blerës të dorës së parë në vendet e Amerikës latine. Kanë krijuar bazën në Holandë. EncroChati i famshëm dhe historia me Metamofozën bëjnë një dosje voluminoze nisur nga një hetim për trafikun e drogës. Bëhet fjalë për 6 grupe kriminale, nga të cilët është veçuar një i pestë që është në akuzën për vrasje që është Metamorfoza. Do të shohim se çfarë do të ndodhë më pas. Në këto 6-7 muaj të këtij viti nuk ka asnjë vrasje të nivelit të lartë. Ndryshe nga lufta kundër korrupsionit larg syve dhe vëmendjes së publikut, grupet e trafikimit të drogës janë vënë në një presion konstant.

Po tentojnë të ruajnë status quo, një shumicë prej tyre janë larguar në Dubai, me gjasa mund te ketë edhe atje një ndryshim thelbësor, por brenda një viti regjistrojmë 100 mln para cash dhe asete të kapura nga këta grupe kriminale. Për 9 muaj deri në 12 muaj, ende nuk ka mbaruar kjo historia, pavarësisht unë kam përshtypjen se kjo beteja tjetër është shumë herë më e suksesshme se e para, pavarësisht se nuk ka gjeneruar bujën e nevojshme. Mbyllja e trafikut të drogës, ndërprerja e këtij lumi të madh me para të zeza, do ta bënte secilin nga ne më të pasur me aq para sa kemi në xhep. Leku i ndershëm do të kishte vlerë më të madhe nëse ndërpritet ky lum abuzim parash.’- tha Vangjeli.