BREAKING NEWS

Mbi 3 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, 879 raste të reja me COVID në Shqipëri, ja qytetet 'më të nxehta' ku ka shpërthyer koronavirusi

Mbi 3 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, 879 raste
x

Aktualitet

Çështja e detit me Greqinë/ Dervishi: Ja çdo të ndodhë nëse marrëveshja shkon në Gjykatën Ndërkombëtare

Çështja e detit me Greqinë/ Dervishi: Ja çdo të

Gazetari Fredinand Dervishi thotë se marrëveshja për detin është e vështirë të ndodhë, si fryt i një marrëveshjeje dypalëshe të arritur midis Greqisë dhe Shqipërisë. Kjo kushtëzohet nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë. Sipas Dervishit, edhe nëse kjo çështje do të kalojë në Gjykatën Ndërkombëtare, duke qenë se ata janë strikt në zbatimin e ligjit të detit, nuk mund të dalin kundër asaj që ka vendosur Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë.

“Sipas mendimit tim, nëse kjo çështje shkon në Gjykatë Ndërkombëtare, ka pasur precedent të shteteve të tjera që i kanë çuar në Gjykata Ndërkombëtare probleme të ngjashme. Ka shumë të ngjarë që në Gjykatë Ndërkombëtare, duke qenë se ata i zbatojnë ligjet e detit në mënyrë shumë korrekte, të mos na vijnë neve aty ku duam me atë çfarë vendosi gjykata jonë Kushtetuese. Është shumë e vështirë ta bëjë këtë çfarë na ka ngec ne sharra në gozhdë midis Shqipërisë dhe Greqisë për detin. Është më e lehtë ta bëjë një marrëveshje dypalëshe Greqi-Shqipëri, se sa një Gjykatë Ndërkombëtare.”-tha ai në emisionin ‘Open’.

Më të lexuarat